Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > To nie Kanada czy Alaska. Do niezwykłego odkrycia doszło w Polsce
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 11.04.2024 12:04

To nie Kanada czy Alaska. Do niezwykłego odkrycia doszło w Polsce

Zmarzlina, zdjęcie poglądowe
Fot. Jasper Neupane/Shuttestock

To zjawisko jest niczym nadzwyczajnym dla państw takich jak Syberia, Alaska czy Rosja. Jednak geolodzy dokonali niezwykłego odkrycia na… Suwalszczyźnie. Naukowcy wyjaśniają, co oznacza dla nas wieczna zmarzlina.
 

Nietypowe odkrycie w Polsce

Wieczna zmarzlina to obszar, który utrzymuje temperaturę poniżej zera przez przynajmniej dwa kolejne lata. Może występować zarówno na powierzchni ziemi, jak i pod nią. Pomimo, że najczęściej kojarzona jest z lodowatymi regionami takimi jak Kanada, Alaska czy Rosja, to odkryto, że występuje również w Polsce.

Geolodzy odkryli wieczną zmarzlinę na Suwalszczyźnie za sprawą wieloletnich badań. Znalezisko znajduje się prawie 400 metrów pod ziemią. To wyjątkowe odkrycie dla Europy Środkowej. 
 

Badania nad wieczną zmarzliną

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zauważono, że w każdym odwiercie w okolicach Udrynia i Szypliszek na Suwalszczyźnie temperatura nie wzrastała wraz z głębokością, jak można by się spodziewać, ale paradoksalnie malała.

W 2002 roku dr Jan Szewczyk z Państwowego Instytutu Geologicznego wysunął hipotezę. Twierdził, że długotrwałe oddziaływanie zlodowaceń, zwłaszcza ostatniego zlodowacenia Wisły, które trwało od 115 tysięcy lat temu do 13 tysięcy lat temu, jest bezpośrednią przyczyną tego zjawiska.

Naukowcy zdecydowali się na przeprowadzenie odwiertu o głębokości 450 metrów, aby zbadać to zjawisko. Eksperci z przedsiębiorstwa "Geofizyka Kraków - BGW w Zielonej Górze" przeprowadzili badania geofizyczne. Wyniki przerosły oczekiwania naukowców - na głębokości 357 metrów temperatura nagle spadła do zaledwie 1,2 stopnia Celsjusza, co potwierdza obecność wiecznej zmarzliny.
 

Co dla nas oznacza wieczna zmarzlina?

Zjawisko wiecznej zmarzliny staje się coraz bardziej istotne w kontekście globalnych zmian klimatycznych. Naukowcy są zaniepokojeni stopniowym topnieniem wiecznej zmarzliny, co może prowadzić do uwolnienia dużych ilości gazu ziemnego.

Naukowcy ostrzegają, że znaczące uwolnienie gazu ziemnego zawierającego gazy cieplarniane, takie jak metan, może spowodować lawinowe uwalnianie jego zasobów. Ten proces może znacząco przyspieszyć ocieplenie klimatu, prowadząc do stopniowego topnienia wiecznych zmarzlin. To z kolei przyspieszy kolejne uwolnienie gazu, co stworzy spiralę efektów przyspieszających zmiany klimatyczne.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Czytaj więcej: Taksówkarz w Zakopanem zdradza, jak naciągają turystów. “Takie są zasady”