Turysci.pl
Prognoza na Trzech Króli i długi weekend. Cyklon Axel przyniesie załamanie pogody

unsplash/Ryoji Iwata, IMGW

Prognoza na Trzech Króli i długi weekend. Cyklon Axel przyniesie załamanie pogody

5 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie pogoda płata nam prawdziwe figle. Na przestrzeni ostatniego miesiąca aura zmieniała się już kilkukrotnie, a tymczasem synoptycy wydali kolejne alerty. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że do Polski naciąga cyklon Axel. Czeka nas deszcz, śnieg, mróz i wichury do nawet 80 km/h.

Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi zmianami pogody podczas pierwszego długiego weekendu w 2023 roku. Po ostatnich atakach zimy, a następnie odwilży i rekordowo ciepłej temperaturze nad Polskę nadciąga cyklon Axel. Lepiej rozważnie podchodzić do opuszczania domów w tym czasie. "W najbliższych dniach czeka nas prawdziwy rollercoaster pogodowy" - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda na Trzech Króli i długi weekend. Najlepiej zostać w domu

Eksperci wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, a także silnym wiatrem. Najbardziej niebezpieczne warunki mają panować na północnym zachodzie. Mocnych opadów deszczu możemy spodziewać się już o 5 stycznia, zwłaszcza w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Tam może spać do 30 litrów wody na metr kwadratowy. Towarzyszyć im będzie porywisty wiatr.

- W Polsce południowej, zachodniej i centralnej prędkość wiatru może zbliżać się do 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia będą obowiązywały najpóźniej do północy - mówi Ewa Łapińska z IMGW.

Niemal w całym kraju słupki rtęci będą wskazywać około 6 stopni, jedynie w terenach górskich może być nieco chłodniej. Jednak wraz z wędrującym niżem zwiększy się różnica ciśnienia i już w nocy nad Polskę nadciągnie ochłodzenie.

- Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, tutaj spodziewamy się od minus sześciu do minus dziewięciu stopni. Na zachodzie kraju cieplej, bo dwa-trzy stopnie. Dodatkowo na północy, ale także na wschodzie i północnym wschodzie, będą występowały opady śniegu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, a w górach będzie padał śnieg - zapowiadają synoptycy.

W trakcie kolejnych dwóch dni opady śniegu i deszczu ze śniegiem mogą pojawić się również w centrum i na zachodzie Polski. Natomiast na północy i północnym wschodzie mogą występować mocne oblodzenia.

Nad Polskę nadciąga cyklon Axel

Opady deszczu i śniegu to nie jedyne, co pogoda przyniesie nam w najbliższych dniach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dotyczący silnego wiatru w łącznie dziewięciu województwach. Meteorolodzy przewidują, że porywy wiatru mogą osiągać nawet do 80 km/h, dlatego warto zawczasu zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr oraz w miarę możliwości pozostać w domu.

- W związku z tym ostrzeżenia zostały wydane dla województw lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego - zaznacza Ewa Łapińska.

Silny wiatr będzie towarzyszył nam przez kilka dni, lecz najniebezpieczniejszy ma być do północy 5 stycznia. Po tej nocy ostrzeżenia IMGW mają zostać zdjęte.

  1. Jak ominąć kolejkę na lotnisku? Prosty sposób, by zaoszczędzić czas

  2. Ryanair rozpoczął noworoczną promocję. Podróż w obie strony za mniej niż 200 zł

  3. Nowy zakaz na plażach Teneryfy. Ci, którzy nie podporządkują się regułom, muszą liczyć się z mandatem

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

fot. Pixabay/ PhotoMIX-Company

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Zakopane dawno temu zyskało miano "Zimowej stolicy Polski" i od tego czasu jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o kurorty narciarskie w Polsce. Jeżeli chcemy jednak uniknąć tłumów przy wyciągach, możemy wybrać inne miejsce.

Zobacz galerię >

źródło: gorzow.tvp.pl; podroze.gazeta.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >