Turysci.pl

Michal Zebrowski/East News

Kolejne uderzenie mrozu. Alerty IMGW w kilku województwach

17 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Zima w Polsce nie odpuszcza. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed spadkiem temperatury, intensywnymi opadami śniegu, mgłą i oblodzeniem. W najbliższych dniach mieszkańcy wielu województw muszą przygotować się na utrudnienia wynikłe z ekstremalnie trudnych warunków pogodowych. Wiemy, gdzie należy spodziewać się najgorszego uderzenia mrozu.

Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec zimowej aury . Wręcz przeciwnie - zawieje, zamiecie, opady śniegu i mgła to tylko niektóre z zagrożeń czyhających na Polaków w obecny weekend. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, a mieszkańcy kilku województw już otrzymali alerty. Kolejne uderzenie mrozu na horyzoncie!

IMGW wydaje alerty w kilku województwach

Pierwsze podrygi prawdziwej zimy w tym sezonie mogą robić naprawdę duże wrażenie. W niemal całej Polsce spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, a mroźne powietrze sprawia, że póki co nie można się spodziewa jego zniknięcia. IMGW ostrzega, że w trwający obecnie weekend czekają nas naprawdę niskie temperatury.

- Do poniedziałku pogoda zimowa, z opadami śniegu i nocnymi spadkami temperatury powietrza na wschodzie kraju do około –20°C. W dzień będzie kilka stopni poniżej 0°C - czytamy na facebookowym profilu IMGW.

Słupki rtęci przez ostatnie kilka dni sięgały okolic -20 stopni, zwłaszcza w godzinach nocnych i wczesnoporannych. Silne opady śniegu powodowały utrudnienia w ruchu drogowym i przyczyniały się do wielu kolizji. W najbliższym czasie szczególną ostrożność powinni zachować zwłaszcza mieszkańcy województw: lubelskiego, karpackiego i małopolskiego.

Tak źle jeszcze tej zimy nie było

Meteorolodzy ostrzegają, że oprócz siarczystego mrozu, w weekend i poniedziałek mogą wystąpić śnieżyce i gołoledzie. W związku z powyższym wystosowano I stopnień ostrzeżenia dotyczący stężyć i mrozów. Jednak to nie wszystko. IMGW wydało również ostrzeżenie II stopnia o marznących opadach.

W nocy z soboty na niedzielę przed silnym mrozem szczególnie powinni strzec się mieszkańcy wschodnich i południowych regionów Polski. W niektórych z nich temperatura spadnie nawet do -17 stopni, a w Karpatach - 19 stopni Celsjusza.

- Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów, więc przybędzie nam sporo śniegu w tych regionach - powiedziała synoptyk Emilia Szewczak z IMGW dla PAP.

Takie warunki oczywiście przyczynią się do niekorzystnych warunków na drodze. A dodatkowym utrudnieniem będą gęste mgły i osadzająca się szadź, w której widoczność będzie wynosić zaledwie 100-200 m.

  1. Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"

  2. Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

  3. Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

źródło: interia.kobieta.pl; wiadomosci.radiozet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]