Turysci.pl
Rekordowe ciepło zimą to ogromny problem. Leśnicy zaobserwowali niepokojące zjawisko

lasy.gov.pl fot. Jarosław Karwański

Rekordowe ciepło zimą to ogromny problem. Leśnicy zaobserwowali niepokojące zjawisko

4 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Po ataku zimny, która rozszalała się w Polsce w połowie grudnia, przyszła kolej na rekordowo ciepły przełom 2022 i 2023 roku. Wysoka jak na styczeń temperatura ucieszyła wielu ciepłolubnych, ale przyczyniła się również do problemu, o którym alarmują leśnicy. Nietypowa aura może dać się we znaki szybciej, niż nam się wydaje. Pierwsze sygnały dostrzeżemy podczas spaceru po lesie.

Leśnicy zgodnie twierdzą, że naturalny cykl przyrody w lesie został zaburzony poprzez temperatury powyżej 10 st. C panującej na początku 2023 roku. Jeśli tego dnia udałeś się na spacer do lasu lub parku, również mogłeś być świadkiem niepokojącego zjawiska. Wystarczy uważnie się rozglądać oraz patrzeć pod nogi.

Zbyt wysoka temperatura zimą zaburza właściwy cykl życia lasu

W momencie, kiedy zimą termometry wskazują temperaturę powyżej 10 st. C, nikt nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z anomalią. Tak stało się kilka dni temu, kiedy w niektórych rejonach Polski słupki rtęci pokazały nawet 17 stopni. Każdy, kto, chcąc skorzystać ze słonecznej aury, wybrał się na spacer do lasu, mógł zauważyć, że niektóre zwierzęta błędnie odnotowały, że nadeszła wiosna. Uważni spacerowicze udostępnili swoje obserwacje na profilach w social mediach.

Modlin

Pasażer zaatakował pracownicę lotniska w Modlinie. Poszło o dopłatę za bagaż

CZYTAJ DALEJ

Jednemu z użytkowników Twittera podczas noworocznego spaceru w lesie uwadze nie umknęły mrówki, które zbudzone promieniami słonecznymi i wysoką jak na tę porę roku temperaturą wyszły ze swoich mrowisk.

- Słyszeliście kiedyś mrówki? Szedłem sobie właśnie przez las, gdy nagle wszystko zaczęło szumieć i szeleścić. Pomyślałem, że zaczęło padać, ale wtedy spojrzałem pod nogi - to tysiące wybudzonych przez pogodę mrówek tuptało po suchych liściach - pisze pan Dariusz Dziektarz, dołączając materiał wideo.

Do dyskusji szybko włączyli się inni użytkownicy, którzy także mieli szansę zauważyć dziwne jak na zimę zachowania przyrody, a także wyrazili niepokój zaobserwowanymi zjawiskami. "Takiśmy sobie świat urządzili" - skwitował autor wideo.

- Ja dla odmiany widziałem dziś na spacerze m.in. kilka wybudzonych pszczół - oraz obsypane kwiatami drzewka głogu... To będzie masakra, jeśli/jak za kilka dni złapie na nowo mróz - bo podejrzewam, że spora część tego, co się dziś obudziło, może takiej sytuacji nie przeżyć.

- Wstały też nagie ślimaki. Uprzykrzyły mi życie w ostatnich latach, więc im nie kibicuję w starciu z mrozem.

Jak mrówki radzą sobie zimą?

Wbrew powszechnym opiniom mrówki nie zapadają w sen zimowy. Ten termin jest przeznaczony do określenia spowolnienia metabolizmu i ogólnego odrętwienia zwierząt stałocieplnych. W przypadku tych owadów wraz z nadejściem zimy przechodzą w stan hibernacji. 

Leśnicy potwierdzają, że z przebudzeniem się mrówek związek ma panująca w ostatnich dniach temperatura. Czując promienie słońca, owady te budzą się i otwierają swoje labirynty w mrowisku, tym samym wpuszczając tam promienie. Warto wspomnieć, że ich budowle są wykonane z wielką precyzją i pod żadnym pozorem nie powinno ich się niszczyć. Mają wpływ na fizyko-chemiczne właściwości gleb.

Rekordowe ciepło zimą to ogromny problem. Leśnicy zaobserwowali niepokojące zjawisko

Mrówki odgrywają ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemu i wielu procesach przyrodniczych. Mają wpływ na grupy roślin, zwierząt, a także przyspieszają obieg materii w przyrodzie. Wspomagają "sprzątanie" martwych zwierząt, regulują liczebność innych owadów. Dzięki nim po glebie są również roznoszone nasiona roślin.

  1. Jak ominąć kolejkę na lotnisku? Prosty sposób, by zaoszczędzić czas

  2. Ryanair rozpoczął noworoczną promocję. Podróż w obie strony za mniej niż 200 zł

  3. Nowy zakaz na plażach Teneryfy. Ci, którzy nie podporządkują się regułom, muszą liczyć się z mandatem

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Atrakcje, które rozczarowują turystów

Zobacz galerię >

źródło: kobieta.interia.pl; lasy.gov.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >