Prof. Horban: Miejmy nadzieję, że w połowie czerwca będzie można podróżować bez utrudnień
Swobodne podróże po Europie mogą być dostępne już w połowie czerwca, o ile ludzie dostaną już po dwie dawki szczepionki - tego zdania jest prof. Andrzej Horban. Doradca premiera sugeruje, że może być to moment zniesienia utrudnień, z którymi obecnie zmagać się muszą turyści.
-
Prof. Andrzej Horban sugeruje, że Europa może otworzyć się w połowie czerwca
-
Główny doradca premiera wskazuje, że jeśli ludzie przyjmą dwie dawki szczepionki, to być może swobodne podróże staną się możliwe
-
Zdanie eksperta jest zbliżone do opinii Komisji Europejskiej, która chce odmrozić europejską turystykę poprzez uruchomienie tzw. paszportu szczepionkowego
Letni sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, trudno się więc dziwić, że coraz więcej ludzi planuje zagraniczne podróże. W ostatnich miesiącach ich organizacja była wyjątkowo utrudniona ze względu na obostrzenia pandemiczne.
Przypomnijmy, że każdy kraj sam decyduje o przepisach obowiązujących na granicach, co zdecydowanie utrudnia wyjazdy o charakterze turystycznym. Wkrótce jednak może się to zmienić. Komisja Europejska chce ułatwić wyjazdy dzięki tzw. paszportom szczepionkowym. Prof. Andrzej Horban sugeruje w podobnym tonie, że już w połowie czerwca swobodne podróże mogą być możliwe, o ile ludzie przyjmą 2 dawki preparatu.
Swobodne podróże po Europie będą możliwe w połowie czerwca?
W rozmowie z radiową Trójką konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Andrzej Horban, stwierdził, że ma nadzieję na otwarcie Europy w połowie czerwca. To kluczowy termin dla tysięcy turystów planujących wakacyjne wyjazdy.
Jak stwierdził główny doradca premiera, otwarcie nastąpi prawdopodobnie dla zaszczepionych przeciw COVID-19. W swojej wypowiedzi prof. Horban wyraził nadzieję, że osoby, które przyjmą dwie dawki preparatu, będą mogły podróżować bez utrudnień.
Podkreślił jednocześnie, że na razie nic nie wiadomo o konieczności przyjmowania w przyszłości trzeciej dawki szczepionki, co bez wątpienia pozytywnie wpłynie na odrabianie strat sektora turystycznego. Już teraz większość europejskich państw podkreśla, że dopiero podróżni, którzy przeszli pełny cykl szczepień, liczyć mogą na łagodniejsze traktowanie.
KE liczy na paszport szczepionkowy
Słowa prof. Horbana pokrywają się z wizją nadchodzących wakacji, wygłaszaną przez Komisję Europejską. Przypomnijmy, że europejscy urzędnicy planują wprowadzenie tzw. paszportu szczepionkowego . Ma on ułatwić przekraczanie granic dla osób, które przyjęły preparat lub mają negatywny wynik testu na COVID-19.
Zgodnie z zapowiedziami, nowy dokument ma zostać wprowadzony najpóźniej do 25 czerwca, choć komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton już pod koniec marca twierdził, że celem jest 15 czerwca . Eksperci europejscy opisują go jako ratunek dla sektora turystycznego, dzięki któremu zaszczepione osoby nie będą musiały obawiać się obostrzeń pandemicznych w innych krajach.
Pomysł ten popiera również polski rząd, choć podkreślając, że najważniejsze jest stworzenie go w taki sposób, by uniknąć wszelkich przejawów dyskryminacji. Część komentatorów sugeruje, że osoby, które z pewnych powodów nie chcą lub nie mogą przyjąć preparatów, mogą czuć się poszkodowane. Podobne zdanie w tej kwestii ma również WHO - więcej na ten temat przeczytać można tutaj .
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Nieoficjalnie: Padły daty, które przygotował dla Polaków rząd
-
Jechał rowerem i nagle coś wyrosło mu na drodze. Od razu chwycił za telefon
źródło: Do Rzeczy