Polska międzynarodowe uznanieFot. Wikimedia WarXboT CC BY-SA 3.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Miejsca w Polsce, które każdy powinien zobaczyć chociaż raz w życiu. Mają międzynarodowe uznanie

Polska ma wiele miejsc, które doczekały się uznania na scenie międzynarodowej. Każdy turysta powinien je zobaczyć chociaż raz w życiu. Obiekty zostały docenione między innymi przez UNESCO, które wpisało punkty na mapie Polski na listę światowego dziedzictwa. W zestawieniu znalazło się aż 16 miejsc.

Polska doczekała się umieszczenia aż 16 miejsc na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na początku warto przypomnieć, jakie obiekty trafiają do tego prestiżowego zestawienia. Znajdują się tu przede wszystkim wyjątkowe lub unikatowe miejsca związane z kulturą lub przyrodą.

Polska kojarzy się podróżnikom z całego świata z Krakowem. I słusznie, zwłaszcza że krakowskie Stare Miasto znalazło się na liście świetego dziedzictwa UNESCO. Jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski trafił do zestawienia w 1978 roku. Wyróżnieniem objęto Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie i dzielnica Kazimierz razem ze Stradomiem.

Polska ma aż 16 obiektów na liście UNESCO

Polska może szczycić się wieloma miejscami na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz krakowskiego Starego Miasta wyróżnienia doczekały się też Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, które również zostały docenione w 1978 roku.

Polska lista UNESCO

Rynek krakowski, Fot. Pexels.com @Caio

Jeden z najsłynniejszych obiektów na liście UNESCO, który odwiedzają turyści z całego świata, to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Biekenau. To miejsce jednej z największych tragedii ludzkości znalazło się w zestawieniu w 1979 roku.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO pojawiła się także Puszcza Białowieska. Początkowo, w 1979 roku w zestawieniu uwzględniono jedynie część Białowieskiego Parku Narodowego. Po 13 latach wpis uzupełniono o tereny znajdujące się na Białorusi.

W zestawieniu UNESCO nie mogło też zabraknąć Starego Miasta w Warszawie, które dopisano w 1980 roku. Najbardziej znanym obiektem w tym regionie jest Zamek Królewski utrzymany w renesansowym stylu.

Polska stare miasto

Warszawa, Fot. Pexels.com @Mohammed Ajwad

Polska może pochwalić się pięknymi miejscami wyróżnionymi przez UNESCO

Kolejnym miejscem, jakim może pochwalić się Polska, jest Stare Miasto w Zamościu. To dowód na to, że zabytkowe części miast w naszym kraju cieszą się ogromną popularnością i są doceniane na arenie międzynarodowej.

W 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO trafił też średniowieczny zespół miejski Torunia. Tam też najprawdopodobniej znajduje się dom, w którym na świat przyszedł Mikołaj Kopernik.

Zamku Krzyżackiego w Malborku nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. To jedna z najsłynniejszych warowni w całej Polsce. Obiekt ten jest na liście UNESCO od 1997 roku.

Wśród pozostałych miejsc wyróżnionych przez UNESCO znajdą się także manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski czy Park Mużakowski.

Turyści, którzy chcą podążać szlakiem obiektów wyróżnionych przez UNESCO, powinni zobaczyć też Halę Stulecia we Wrocławiu, drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi oraz kopalnie krzemienia pasiastego i neolityczne osady w Krzemionkach Opatowskich.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Dolinie Baryczy, która pozostaje dziewiczą okolicą, choć turyści zaglądają tu coraz częściej. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł