Turysci.pl Polska Pierwsze tropy w Tatrach. "Zachowajcie spokój i wycofajcie się"
Fot. Canva, Facebook-@Tatrzański Park Narodowy

Pierwsze tropy w Tatrach. "Zachowajcie spokój i wycofajcie się"

23 lutego 2024
Autor tekstu: Paulina Pacholec

Niedźwiedzie wybudzają się ze snu w Tatrach. Natrafiono na pierwsze ich tropy. To trudny czas dla tych zwierząt, które po hibernacji szukają pożywienia, dlatego ważne jest aby szanować ich przestrzeń i potrzeby.

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego zajrzeli do gwary niedźwiedzia. Ponadto radzą, co zrobić w przypadku spotkania zwierzęcia.

Niedźwiedzie wybudzają się ze snu

22 lutego, podczas dużych mrozów, natrafiono na pierwsze tropy niedźwiedzi. Teraz, gdy zrobiło się cieplej, zapewne więcej tych zwierząt wybudzi się z zimowego snu. Być może jest to zapowiedź wiosny.

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego piszą na Facebooku: "Zapraszamy Was do rzucenia okiem do niedźwiedziego M1!  Tak, możemy potwierdzić, że w połowie lutego obudziły się niedźwiedzie w Tatrach. Jeden z nich opuścił swoją gawrę, do której możecie zajrzeć razem z nami…  Młody samiec po wyjściu nałamał gałęzi i zrobił sobie barłóg - przecież to nic fajnego leżeć bezpośrednio na śniegu i to jeszcze będąc tak głodnym!

Hibernacja zwierząt

Sen zimowy, znany także jako hibernacja, to naturalny mechanizm przetrwania wykorzystywany przez wiele zwierząt w celu radzenia sobie z trudnymi warunkami zimowymi. W tym stanie organizm może przetrwać ekstremalne temperatury i ograniczony dostęp do pożywienia. Niektóre ssaki, owady, ryby i inne zwierzęta wykorzystują sen zimowy jako strategię przetrwania, by uniknąć zimowych trudności. W praktyce sen zimowy nie jest typowym snem, lecz bardziej stanem głębokiego odrętwienia, który pomaga zwierzętom przetrwać okresy ekstremalnych warunków.


“Nasze służby monitorowały oddalenie się niedźwiedzia na odległość kilku kilometrów. Tylko mając pewność, że nie ma go w pobliżu, mogły zajrzeć do gawry. Pamiętajcie, to trudny czas dla tych zwierząt, które po okresie snu zimowego i długiego postu szukają pożywienia (padłych w zimie jeleni czy zasypanych lawinami kozic), dlatego tak ważne jest, abyśmy respektowali ich przestrzeń i naturalne potrzeby.” - czytamy

Co zrobić gdy spotkamy niedźwiedzia?

Niestety może zdarzyć się, że podczas wędrówek napotkamy na naszej drodze niedźwiedzia. Rozdrażnione zwierzę może zaatakować, jednak zwykle jest to pozorowany atak. Raz doszło do sytuacji, gdzie niedźwiedź zaatakował mężczyznę w Bieszczadach .

Przyrodnicy radzą: “W przypadku spotkania z niedźwiedziem zachowajcie spokój i wycofajcie się. Bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego unikajcie nagłych ruchów i nie podchodźcie, by zrobić zdjęcia, nie rzucajcie też żadnego jedzenia w kierunku zwierzęcia. Podczas wycieczek pamiętajcie o śmieciach - zabierajcie ze sobą wszelkie pozostałości po jedzeniu i wyrzucajcie je w wyznaczonych miejscach poza obszarem Parku. Wędrowanie tylko po wyznaczonych szlakach oraz powrót z gór przed zmrokiem pozwolą podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, z szacunkiem dla życia dzikich zwierząt, które mają tutaj swój dom".

Źródło: 24.tp.pl

Miłośnicy Tatr oburzeni. TPN zakpił sobie z tradycji
W Szczyrku rośnie hotelowy olbrzym. Może być rywalem Gołębiewskiego
Obserwuj nas w
autor
Paulina Pacholec
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy