Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > W Szczyrku rośnie hotelowy olbrzym. Może być rywalem Gołębiewskiego
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 21.02.2024 11:38

W Szczyrku rośnie hotelowy olbrzym. Może być rywalem Gołębiewskiego

Szczyrk
Fot. Canva/Facebook

Stary ośrodek przemieni się w luksusowy hotel. To będzie najdłuższy tego typu obiekt w Polsce. Dodatkowo powstaje w wyjątkowo urokliwym zakątku naszego kraju.

Spektakularny budynek, który będzie miał aż 450 pokoi, powstaje w Szczyrku. Już niedługo będzie gotowy do otwarcia.
 

Przebudowa “Orlego Gniazda”

“Hotel zaoferuje 450 pokoi, duże sale konferencyjne, siedem punktów gastronomicznych oraz aquapark. To oznacza bardzo dużą inwestycję, powstającą w ramach przebudowy istniejącego od lat 70. hotelu "Orle Gniazdo". Godne podziwu jest to, jaką pracę postanowił wykonać inwestor w odtworzeniu i rozbudowie podupadającego hotelu” - mówi Jacek Stasikowski.

Firma liczy nie tylko na turystów, ale i na klientów biznesowych. “Jestem przekonany, że Mercure Szczyrk Resort dotrze ze swoją ofertą nie tylko do turystów, gdyż region jest mocno biznesowy. Wokół jest bardzo dużo wielkich firm i zakładów pracy. To będzie z pewnością mocno działało na korzyść tego obiektu” - dodaje menedżer z Accor Polska.

Nowy hotel w Szczyrku

W Szczyrku stary ośrodek wypoczynkowy zamieni się w luksusowy hotel. Pensjonat będzie miał dziewięć pięter i aż 330 metrów długości. Mercure Szczyrk Resort będzie gotowy do przyjmowania gości w drugim kwartale 2024 roku.

“To otwarcie jest planowane na drugi kwartał 2024 r. Prawdopodobnie będzie to maj albo czerwiec” - przekazuje Business Insiderowi Stasikowski, reprezentujący Accor w Polsce. Do to właśnie do nich należy marka Mercure.

Zobacz też: Tak mieszka Doda. Jest luksus, styl i coś jeszcze

Burmistrz Szczyrku komentuje inwestycję

Hotel będzie jednym z najwyżej położonych w Polsce, bo znajduje się na 660 metrach nad poziomem morza. Prawdopodobnie będzie też najdłuższym hotelem w kraju. Burmistrz Szczyrku, Antoni Byrdy, powiedział w zeszłym roku Business Insiderowi, że zawsze popierał tę inwestycję, chociaż budziła ona pewne emocje ze względu na rozmiar. Podkreślał jednak, że to nie zupełnie nowa budowa, tylko przebudowa starego ośrodka. Inni zauważają, że inwestycja w Szczyrku może być konkurencją dla budowanego w Pobierowie hotelu Gołębiewskiego. 

“Na pewno będzie to korzystne od strony podatkowej. Zawsze hotele są dla takich miast jak nasze korzystniejsze niż na przykład inwestycje deweloperskie. W takich przypadkach bowiem większość ludzi przecież na stałe nie mieszka w kurorcie i nie płaci tu podatków. A tak duży hotel to jednak wymierne korzyści od strony fiskalnej” - podkreślał burmistrz Szczyrku.
 

Atrakcje w Szczyrku

"Orle Gniazdo" powstało pod koniec lat 70. głównie dla pracowników Huty Katowice. W tamtych czasach ośrodek miał kultowy status. Jednak w latach 90. zaczęły się problemy z jego funkcjonowaniem. Stan obiektu się pogarszał i nie było pomysłów na to, co zrobić z betonowym budynkiem. Burmistrz podkreślał również, że po przebudowie będzie to pierwszy tej klasy hotel w tym kurorcie.

A co oprócz nowego hotelu może przyciągnąć turystów do Szczyrku? Zimą z pewnością są to wyciągi narciarskie, które uchodzą za jedna z najlepszych w kraju. Latem wiele osób decyduje się na wędrówki okolicznymi szlakami górskimi. Te nie są tak zatłoczone, jak tatrzańskie, czy karkonoskie. Warto wspomnieć, że w Szczyrku znajduje się również Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, znane także jako Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej lub Sanktuarium na Górce.  To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w całym Beskidzie Śląskim. Objawienie, które miało tam miejsce w 1894 roku, spowodowało, że to sanktuarium przyciąga rzesze wiernych z różnych zakątków świata.