Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Sanktuarium ukryte w polskich górach. To tu dochodziło do cudów
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 11.02.2024 11:24

Sanktuarium ukryte w polskich górach. To tu dochodziło do cudów

Sanktuarium
Iwoiwoiwa-Shutterstock.jpg

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, znane także jako Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej lub Sanktuarium na Górce, jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego nie tylko w Szczyrku, ale także w całym Beskidzie Śląskim.  Objawienie, które miało tam miejsce w 1894 roku spowodowało, że to sanktuarium przyciąga rzesze wiernych z różnych zakątków świata.

Przez następne kilka miesięcy objawienie zdarzało się niemal codziennie, co zostało starannie zanotowane w tzw. Pamiętniku, stanowiącym dokładną relację naocznego świadka. Ten dokument, wraz z wieloma pismami urzędników do Konsystorza Biskupiego w Krakowie, potwierdza liczne objawienia.

Sanktuarium w Szczyrku. Matka Boża objawiła się dziewczynce

Pod koniec XIX wieku Górka stała się istotnym miejscem dla wiernych. Według opowieści, w 1894 roku Matka Boża ukazała się w pobliskim lesie 12-letniej Juliannie. Ludzie szybko zebrali się w tym miejscu, aby się modlić. Gdy ksiądz przybył, zastał tam ponad tysiąc modlących się osób. Mimo początkowych trudności ze strony władz i duchowieństwa, dziewczynka twardo pozostawała przy swoim zdaniu. Niezmiennie twierdziła, że widziała objawienia. Lekarze nie znaleźli u niej żadnych oznak chorób psychicznych.

Wkrótce po tym na Górce umieszczono mały obraz Matki Bożej, a następnie zbudowano drewnianą kaplicę. W 1912 roku utworzono komitet, który miał za zadanie wzniesienie nowej kaplicy z kamienia. Budowę rozpoczęto, ale z powodu wybuchu I wojny światowej ukończono ją później. Na początku próbowano przekonać zakony benedyktynów i franciszkanów, aby osiedlili się tutaj i prowadzili duszpasterstwo, lecz bez skutku. Dopiero w 1938 roku, kiedy na Górkę zaczęli przybywać coraz liczniejsi pielgrzymi, księża salezjanie podjęli się opieki nad tym miejscem. Niestety, rozbudowa sanktuarium została zatrzymana przez wybuch wojny.

Sanktuarium ukryte w polskich górach. Miejsce objawienia

W 1940 roku klerycy zbudowali z kamieni grotę ku czci Matki Bożej, ponieważ okupanci zabrali cegłę, która miała być użyta do budowy kościoła. Obecny kościół został wzniesiony dopiero w 1954 roku. W 1960 roku na Górkę przybył artysta malarz Stefan Just, który cierpiał na ciężką chorobę. Doświadczył on tu niewytłumaczalnego, naturalnego uzdrowienia. W podziękowaniu namalował nowy obraz dla kościoła, korzystając z notatek pozostawionych przez już nieżyjącą Juliannę. W 1994 roku, z okazji setnej rocznicy objawień, kościół został poświęcony i oficjalnie podniesiony do godności sanktuarium przez biskupa żywieckiego, Tadeusza Rakoczego.

Obok kościoła mieści się dom pielgrzyma z dostępnymi miejscami noclegowymi. Aby dotrzeć do sanktuarium, można wybrać krętą szosę ze Szczyrku (ul.Wrzosowa), gdzie biegnie także szlak niebieski. Spacer z centrum miejscowości zajmuje mniej niż pół godziny lub można dojechać od ul. Wczasowej. Piesze dotarcie jest również możliwe ul. Turystyczną. Szlak niebieski biegnie dalej ku schronisku na Klimczoku co daje około 1 godziny marszu. Trasa oznaczona kolorem czarnym prowadzi z Górki do Bystrej około 2 godziny pieszo.

Drewniany kościół w Szczyrku

W Szczyrku istnieje wiele świątyń, ale Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła także wyróżnia się spośród nich. Nie tylko dlatego, że jego drewniana budowla powstała w latach 1797-1800, czyniąc go najstarszym kościołem w mieście. To także dlatego, że znajduje się na prestiżowej liście - Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Ten zabytkowy obiekt charakteryzuje się wyjątkową, historyczną konstrukcją zrębową, która pięknie prezentuje się w świetle porannego słońca. Na wieży kościoła każdego dnia rozbrzmiewa dzwon z 1691 roku. Obok sanktuarium stoi również drewniana kapliczka i krzyż, dopełniając malowniczego krajobrazu.

Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku coraz częściej odwiedzają pielgrzymi podróżujący szlakiem znanym jako Beskidzka Droga Św. Jakuba, nazwanym w maju 2012 roku. Ta trasa o długości 525 km prowadzi od Nowego Sącza aż do Olomuńca w Czechach i jest oznakowana białą muszlą z czerwonym mieczo-krzyżem. Beskidzka Droga przechodzi przez obszary turystyczne i pielgrzymkowe, nawiedzane przez św. Jana Pawła II. Podczas podróży można podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, ale także odwiedzać bazyliki, sanktuaria i zabytkowe kościoły św. Jakuba.

 

file_slaskie_szczyrk.jpg
fot. Slaskie.Travel

Wnętrze Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku zachwyca swoim pięknem. Znaczna część zabytków pochodzi z klasztoru norbertanów w Nowym Sączu. Styl późnobarokowy z pewnością oczaruje odwiedzających. W świątyni znajdują się trzy ołtarze, a w głównym prezbiterium umieszczone są figury św. Jakuba Apostoła, św. Piotra i św. Stanisława Kostki. Na bocznych ołtarzach znajdują się figury Św. Jana Nepomucena i Ołtarz Serca Jezusowego.

Wyjątkową uwagę przyciąga barokowa ambona z baldachimem oraz kamienna chrzcielnica z 1800 roku. Wnętrze świątyni zachwyca także 14 obrazów na płótnie przedstawiających Drogę Krzyżową Pana Jezusa, pochodzących z 1814 roku, które zapierają dech w piersiach.

Źródło: slaskie.travel, atrakcjewszczyrku.pl
 

Św. Jan Paweł II mówił, że "Święta Woda brzegi rwie". O tym cudownym sanktuarium zapomniało wielu wiernych
Święta Woda
Sanktuarium Świętej Wody mierzy się z niesamowitymi opowieściami, które sięgają czasów średniowiecza. Pierwszych rzetelnych i potwierdzonych wzmianek doczekało się w roku 1719. To wtedy pewien człowiek na uroczysku znanym obecnie jako Święta Woda, odzyskał utracony na dwa lata wzrok. W wyrazie wdzięczności za cudowne uzdrowienie, Bazyli ufundował nad źródłem drewnianą kaplicę, która została poświęcona.To właśnie od tego momentu rozpoczyna się niezwykła historia tego miejsca, które stało się wyjątkowym sanktuarium przyciągającym pielgrzymów z różnych zakątków świata. Legendy krążące wokół uzdrowienia Bazylego i budowy pierwszej kaplicy tworzą fundamenty dla kultu i czci Matki Bożej Bolesnej. 
Czytaj dalej
Wybraliście najpiękniejsze polskie sanktuaria. “Tam zostałam uzdrowiona”
Kalwaria Zebrzydowska
Szacuje się, że w Polsce może być nawet ponad 1200 różnego rodzaju sanktuariów. Przeważają te, w których czci się Marię z Nazaretu, jak np. w Częstochowie czy Licheniu. Postanowiliśmy zapytać naszych czytelników, które - ich zdaniem - polskie sanktuarium warto odwiedzić oraz dlaczego. Pod naszym wpisem na Facebooku zebrało się ponad 1000 komentarzy. Poniżej prezentujemy listę waszych ulubionych polskich sanktuariów. W związku z tym, że trudno wybrać jedno, postanowiliśmy wspomnieć o tych, których nazwy padały najczęściej. Kolejność jest przypadkowa. 
Czytaj dalej