Przewodnicząca KE zabiera głos ws. paszportów szczepionkowych. Propozycje mają powstać jeszcze w marcu
Paszporty szczepionkowe wywołują bardzo skrajne emocje. Zwolennicy tego typu rozwiązania zwracają uwagę, że mogłoby ono pomóc ożywić gospodarkę, a także ułatwiłoby podróżowanie osobom zaszczepionym oraz usprawniło procedury na lotniskach czy przejściach granicznych.
Dokument potwierdzający przyjęcie szczepienia napotyka jednak wielu przeciwników, którzy z kolei przypominają, że rozwiązanie to może być dyskryminujące dla osób, które nie mogą, nie zdążyły lub nie chcą się szczepić, zwłaszcza że nie jest to obowiązkowe.
KE zapowiedziało własne propozycje ws. paszportów szczepionkowych
Ożywiona dyskusja toczy się również w Parlamencie Europejskim. Swoje poparcie dla projektu wyrażają przede wszystkim południowe państwa UE, takie jak Grecja, Włochy czy Hiszpania. W związku z tym przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała przedstawienie propozycji jednolitego dokumentu.
- W marcu Komisja Europejska przedstawi propozycję stworzenia unijnych cyfrowych paszportów szczepień - poinformowała w poniedziałek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]
- Jeśli chodzi o pytanie, jak mógłby wyglądać zielony cyfrowy paszport: w marcu przedstawimy wniosek legislacyjny - powiedziała von der Leyen podczas wideokonferencji z niemieckimi europosłami w Parlamencie Europejskim.
Tzw. paszporty szczepionkowe, czyli certyfikaty wydawane się osobom zaszczepionym przeciw Covid-19, mogą potencjalnie wyłączyć je spod części restrykcji, takie jak obowiązkowa kwarantanna lub posiadanie wyniku testu podczas przekraczania granicy. W wielu krajach jednak takie rozwiązanie postrzegane jest jako dyskryminujące. Zaświadczenia takie działają od tygodnia w Izraelu.
W Europie jednym z państw, które najgłośniej apelują o stworzenie jednolitego dokumentu potwierdzającego szczepienie jest Grecja. Pojawiły się nawet plotki, że osoby, które nie przyjmą szczepionki, nie będą miały możliwości wjazdu do kraju. Informacje okazały się jednak fałszywe, o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.
Przewodnicząca KE zaapelowała w czwartek o przyspieszenie prac nad wdrażaniem certyfikatów, aby zdążyć wprowadzić je w życie do lata. Von der Leyen podkreśla, że paszporty powinny opierać się na takich elementach, jak informacja o szczepieniu, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub nabycie odporności po przebyciu Covid-19. Jak twierdzi, wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Na konferencji prasowej nie powiedzieli wszystkiego o obostrzeniach. Co jest w Ustawie?
Chaos po wprowadzeniu obostrzeń. Przedsiębiorcy nie wiedzieli, co robić
Źródło: Polsat News