Turysci.pl
paszporty szcepionkowe

Fot. pixabay.com/ JoshuaWoroniecki

Przewodnicząca KE zabiera głos ws. paszportów szczepionkowych. Propozycje mają powstać jeszcze w marcu

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszporty szczepionkowe to wciąż burzliwy temat w Unii Europejskiej. KE postanowiła wziąć go pod lupę i w marcu przedstawi pierwsze propozycje - przekazała w poniedziałek przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Paszporty szczepionkowe wywołują bardzo skrajne emocje. Zwolennicy tego typu rozwiązania zwracają uwagę, że mogłoby ono pomóc ożywić gospodarkę, a także ułatwiłoby podróżowanie osobom zaszczepionym oraz usprawniło procedury na lotniskach czy przejściach granicznych.

Dokument potwierdzający przyjęcie szczepienia napotyka jednak wielu przeciwników, którzy z kolei przypominają, że rozwiązanie to może być dyskryminujące dla osób, które nie mogą, nie zdążyły lub nie chcą się szczepić, zwłaszcza że nie jest to obowiązkowe.

KE zapowiedziało własne propozycje ws. paszportów szczepionkowych

Ożywiona dyskusja toczy się również w Parlamencie Europejskim. Swoje poparcie dla projektu wyrażają przede wszystkim południowe państwa UE, takie jak Grecja, Włochy czy Hiszpania. W związku z tym przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała przedstawienie propozycji jednolitego dokumentu.

- W marcu Komisja Europejska przedstawi propozycję stworzenia unijnych cyfrowych paszportów szczepień - poinformowała w poniedziałek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

- Jeśli chodzi o pytanie, jak mógłby wyglądać zielony cyfrowy paszport: w marcu przedstawimy wniosek legislacyjny - powiedziała von der Leyen podczas wideokonferencji z niemieckimi europosłami w Parlamencie Europejskim.

Tzw. paszporty szczepionkowe, czyli certyfikaty wydawane się osobom zaszczepionym przeciw Covid-19, mogą potencjalnie wyłączyć je spod części restrykcji, takie jak obowiązkowa kwarantanna lub posiadanie wyniku testu podczas przekraczania granicy. W wielu krajach jednak takie rozwiązanie postrzegane jest jako dyskryminujące. Zaświadczenia takie działają od tygodnia w Izraelu.

W Europie jednym z państw, które najgłośniej apelują o stworzenie jednolitego dokumentu potwierdzającego szczepienie jest Grecja. Pojawiły się nawet plotki, że osoby, które nie przyjmą szczepionki, nie będą miały możliwości wjazdu do kraju. Informacje okazały się jednak fałszywe, o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Przewodnicząca KE zaapelowała w czwartek o przyspieszenie prac nad wdrażaniem certyfikatów, aby zdążyć wprowadzić je w życie do lata. Von der Leyen podkreśla, że paszporty powinny opierać się na takich elementach, jak informacja o szczepieniu, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub nabycie odporności po przebyciu Covid-19. Jak twierdzi, wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Polsat News

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Góralki zaatakowały turystów w Zakopanem paralizatorami. Usłyszały wyrok

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane: Polacy masowo odwołali przyjazd na Sylwestra. Poznaliśmy powód

Czytaj więcej >

Polska

Prognoza pogody: ostrzeżenia IMGW dla podróżnych przed oblodzeniem i śnieżycami

Czytaj więcej >

Polska

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku zachwyca frykasami. Placki ziemniaczane robią furorę wśród zwiedzających

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane: niepokojące wieści dot. Bożego Narodzenia. Media donoszą, że turyści odwołują rezerwacje

Czytaj więcej >

Polska

Zidentyfikowano kości znalezione w Tatrach. To szczątki zaginionej Joanny

Czytaj więcej >