Turysci.pl
paszport szczepionkowy

fot. pixabay.com/ Skitterphoto

Paszporty szczepionkowe w UE mogą pojawić się jeszcze przed wakacjami. Szefowa KE zaapelowała o przyspieszenie prac

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszport szczepionkowy może zostać wprowadzony jeszcze przed wakacjami. UE pracuje nad wprowadzeniem jednolitego dokumentu ułatwiającego podróżowanie. Szefowa KE Ursula von der Leyen zaapelowała już o przyspieszenie prac. Wiele państw członkowskich

Paszport szczepionkowy wywołuje spore kontrowersje w całej Unii Europejskiej. Z jednej strony znacząco ułatwiłby podróżowanie osobom zaszczepionym oraz usprawnił procedury na lotniskach czy przejściach granicznych, a także dawałby szanse na rozruszanie gospodarki. Z drugiej jednak strony przeciwnicy zwracają uwagę, że rozwiązanie to jest dyskryminując dla osób, które nie mogą, nie zdążyły lub nie chcą się szczepić, zwłaszcza że nie jest to obowiązkowe.

Szefowa KE apeluje o przyspieszenie prac nad paszportem szczepionkowym

Dokument potwierdzający przyjęcie szczepienia uprawniałby do swobodnego podróżowania po Unii Europejskiej. Osoby, które nie posiadałyby takiego „paszportu" również będą mogły wyjeżdżać, jednak wciąż mogłyby być zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy. 

Swoje poparcie dla projektu wyrażają przede wszystkim południowe państwa UE, takie jak Grecja, Włochy czy Hiszpania. Jak twierdzą, stworzenie unijnego standardu certyfikowania szczepień mogłoby im pomóc uratować zbliżający się sezon letni. Izrael zawarł już porozumienie z Grecją i Cyprem w sprawie wzajemnego uznawania tzw. zielonych paszportów.

Jak podkreśliła Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wirtualnego szczytu krajów UE w środę, w kwestii wprowadzenia „elektronicznych certyfikatów szczepień" panuje jednomyślność. Nie oznacza to jednak, że podróżować będą mogli tylko ci, którzy posiadają typu zaświadczenia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała w czwartek o przyspieszenie prac nad wdrażaniem certyfikatów, by zdążyć do lata. Jak podkreśliła, wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy.

- Musimy się pośpieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata - mówiła von der Leyen cytowana przez Business Insider. - W sprawie certyfikatów szczepień jest jeszcze wiele otwartych politycznych pytań. Decyzja, co wolno robić, jeśli ma się takie zaświadczenie, zostanie przede wszystkim podjęta w poszczególnych krajach. Uważam, że na poziomie UE powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku.

Szefowa KE dodała również, że paszporty powinny opierać się na takich elementach, jak informacja o szczepieniu, negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 lub nabycie odporności po przebyciu COVID-19. Podobny pogląd wyraziła ostatnio polska ekspertka.

W pracach nad opracowaniem jednolitego dokumentu potwierdzającego szczepienie bierze udział również Polska, chociaż rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas piątkowej konferencji poinformował, że jeżeli taki dokument zostałby wprowadzony, to raczej z poziomu unijnego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet, Business Insider

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Turystka utknęła podczas śnieżycy w drodze do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Czytaj więcej >

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >