Turysci.pl
paszport szczepionkowy

fot. pixabay.com/ Skitterphoto

Paszporty szczepionkowe w UE mogą pojawić się jeszcze przed wakacjami. Szefowa KE zaapelowała o przyspieszenie prac

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszport szczepionkowy może zostać wprowadzony jeszcze przed wakacjami. UE pracuje nad wprowadzeniem jednolitego dokumentu ułatwiającego podróżowanie. Szefowa KE Ursula von der Leyen zaapelowała już o przyspieszenie prac. Wiele państw członkowskich

Paszport szczepionkowy wywołuje spore kontrowersje w całej Unii Europejskiej. Z jednej strony znacząco ułatwiłby podróżowanie osobom zaszczepionym oraz usprawnił procedury na lotniskach czy przejściach granicznych, a także dawałby szanse na rozruszanie gospodarki. Z drugiej jednak strony przeciwnicy zwracają uwagę, że rozwiązanie to jest dyskryminując dla osób, które nie mogą, nie zdążyły lub nie chcą się szczepić, zwłaszcza że nie jest to obowiązkowe.

Szefowa KE apeluje o przyspieszenie prac nad paszportem szczepionkowym

Dokument potwierdzający przyjęcie szczepienia uprawniałby do swobodnego podróżowania po Unii Europejskiej. Osoby, które nie posiadałyby takiego „paszportu" również będą mogły wyjeżdżać, jednak wciąż mogłyby być zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy. 

Swoje poparcie dla projektu wyrażają przede wszystkim południowe państwa UE, takie jak Grecja, Włochy czy Hiszpania. Jak twierdzą, stworzenie unijnego standardu certyfikowania szczepień mogłoby im pomóc uratować zbliżający się sezon letni. Izrael zawarł już porozumienie z Grecją i Cyprem w sprawie wzajemnego uznawania tzw. zielonych paszportów.

Jak podkreśliła Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wirtualnego szczytu krajów UE w środę, w kwestii wprowadzenia „elektronicznych certyfikatów szczepień" panuje jednomyślność. Nie oznacza to jednak, że podróżować będą mogli tylko ci, którzy posiadają typu zaświadczenia.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała w czwartek o przyspieszenie prac nad wdrażaniem certyfikatów, by zdążyć do lata. Jak podkreśliła, wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy.

- Musimy się pośpieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata - mówiła von der Leyen cytowana przez Business Insider. - W sprawie certyfikatów szczepień jest jeszcze wiele otwartych politycznych pytań. Decyzja, co wolno robić, jeśli ma się takie zaświadczenie, zostanie przede wszystkim podjęta w poszczególnych krajach. Uważam, że na poziomie UE powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku.

Szefowa KE dodała również, że paszporty powinny opierać się na takich elementach, jak informacja o szczepieniu, negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 lub nabycie odporności po przebyciu COVID-19. Podobny pogląd wyraziła ostatnio polska ekspertka.

W pracach nad opracowaniem jednolitego dokumentu potwierdzającego szczepienie bierze udział również Polska, chociaż rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas piątkowej konferencji poinformował, że jeżeli taki dokument zostałby wprowadzony, to raczej z poziomu unijnego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet, Business Insider

Podobne artykuły

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >
Zbiórka dla Pana Michała

Polska

Pan Michał zdobył Koronę Gór Polski, teraz potrzebuje pomocy

Czytaj więcej >
Pensjonaty w nad morzem i w górach wystawiane na sprzedaż

Polska

Wysyp ofert sprzedaży pensjonatów w Polsce. Trudna sytuacja przedsiębiorców

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >