Turysci.pl
paszport szczepionkowy

fot. pixabay.com/ jackmac34

Prof. Joanna Zajkowska o paszportach szczepionkowych: "Myślę, że jest to dobry krok"

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszporty szczepionkowe budzą bardzo wiele kontrowersji. Pomysł znajduje jednak coraz więcej entuzjastów wśród władz krajów, które negocjują wprowadzenie jednolitego dokumentu w całej Unii Europejskiej. Głos zabrała rów

Paszporty szczepionkowe według założenia miałyby ułatwić swobodne podróże do niektórych krajów. Nie oznacza to jednak, że byłby to jedyny dokument umożliwiający wyjazd - pozostali podróżni, przekraczając granicę niektórych państw mogą wciąż potrzebować negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub odbyć kwarantannę

Paszporty szczepionkowe budzą wiele kontrowersji

Wprowadzenie paszportu szczepionkowego na własnym terenie jako pierwszy w Europie zapowiedział Cypr, a w ślad za nim poszły Grecja, Hiszpania, Szwecja i Dania. Niedawno informowaliśmy, że do państw domagających się wprowadzenia jednolitego dokumentu potwierdzającego szczepienia dołączyła również Austria.

Pomysł budzi jednak wiele kontrowersji, ze względu na potencjalną dyskryminację mieszkańców państw, w których akcja szczepień przebiega znacznie wolniej niż w innych oraz osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą przyjąć preparatu. Takie osoby wciąż mogą być zobowiązane do przedstawienia negatywnych wyników testów lub odbycia kwarantanny.

Jednym z państw, które najgłośniej apelują do Unii Europejskiej o stworzenie jednolitego dokumentu potwierdzającego szczepienie jest Grecja. Pojawiły się nawet plotki, że osoby, które nie przyjmą szczepionki, nie będą miały możliwości wjazdu do kraju. Informacje okazały się jednak fałszywe, o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Polska ekspertka zabiera głos

Dyskusja na temat paszportów szczepionkowych coraz głośniej rozbrzmiewa również w Polsce, chociaż rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas piątkowej konferencji poinformował, że jeżeli taki dokument zostałby wprowadzony, to raczej z poziomu unijnego.

Głos na temat paszportów szczepionkowych zabrała również prof. Joanna Zajkowska, podlaska wojewódzka konsultant do spraw epidemiologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, która była gościem programu Newsroom WP.

To zachęta, zielone światełko w tunelu dla ludzi zmęczonych pandemią. Jest nam potrzebna aktywność socjalna, możliwość podróżowania w celach biznesowych czy wypoczynkowych. Myślę, że jest to dobry krok – mówi prof. Joanna Zajkowska, która była gościem programu Newsroom WP.

Prof. Zajkowska zapytana została również o to, jakie informacje miałyby się znaleźć w dokumencie potwierdzającym przyjęcie szczepionki.

To, kiedy została podana szczepionka i czy podane zostały 2 szczepionki kończące cykl szczepień. W przypadku Pfizera odporność otrzymujemy tydzień po podaniu drugiej dawki, a w przypadku firm Moderna i Astra Zeneca 2 tygodnie po drugiej dawce. Samo podanie szczepionki czy jednej dawki to za mało – trzeba jeszcze wiedzieć, z jakim preparatem miało się do czynienia i kiedy został podany – wyjaśnia ekspertka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >