Turysci.pl
Spór wokół szlaku na Gubałówkę

fot. Flickr.com/Jose A./CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Otworzą szlak na Gubałówkę jeszcze przed wakacjami? Trwają rozmowy

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Bezpłatny szlak, prowadzący na Gubałówkę przez Gładkie, został zamknięty na samą majówkę. Decyzja zapadła na wniosek właścicieli terenów, przez które prowadziła ścieżka. Teraz o tej sprawie rozpisują się ogólnopolskie media, a zakopiański urzędnicy twierdzą, że już pracują nad wytyczeniem alternatywnego szlaku.

  • Tuż przed rozpoczęciem majówki w mediach pojawiła się informacja o zamknięciu bezpłatnego szlaku na Gubałówkę, prowadzącego przez Gładkie

  • Doszło do tego na wniosek właścicieli gruntów, przez które przebiegała trasa. Wcześniejszy szlak, prowadzący wzdłuż szyn kolejki PKL, również został zamknięty na prośbę tych samych osób

  • Władze gminy w Zakopanem zapowiadają alternatywną trasę. Sugerują, że wytyczenie nowej ścieżki jest możliwe jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego

Bezpłatny szlak na Gubałówkę, który prowadził przez Gładkie, został zamknięty przed samą majówką. Turystom pozostała zapłata, druga trasa, na której jeszcze rok temu pobierano dwie opłaty od każdego spacerowicza, równoległy szlak niebieski przez Wolową Górę czy szlaki żółty (przez Polanę Szymoszkową) i zielony (przez Kotelnicę). Te zmiany nie spodobały się zarówno piechurom, jak i władzom Zakopanego. Jak dowiedział się reporter Radia ZET, wkrótce czekać nas może wytyczenie nowej, alternatywnej ścieżki, prowadzącej na kultową górę Podhala.

Będzie nowa trasa na Gubałówkę?

Gubałówka nie jest najwyższym szczytem w Tatrach i bez wątpienia dla wielu nie stanowi żadnego wyzwania, niemniej jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Podhalu. Wjechać można na nią kolejką linową, ale szczególnie latem, tysiące turystów wybiera pieszą, niezbyt wymagającą wędrówkę.

Turcja łagodzi obostrzenia, ale nie dla Polaków

Turcja łagodzi przepisy graniczne dla 16 krajów. Nie ma wśród nich Polski

CZYTAJ DALEJ

Wraz z zakazem wchodzenia na szczyt trasą przez Gładkie, pojawia się coraz więcej głosów sugerujących wytyczenie alternatywnego szlaku. Jak ustalił Przemek Taranek z Radia ZET, władze gminy w Zakopanem już nad tym pracują.

Naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Gminy w Zakopanem, Zofia Kiełpińska, przyznała, że obecnie trwają rozmowy zarówno z PTTK, jak i właścicielami gruntów na Gubałówce. Zmierzają one w kierunku wytyczenia nowego, alternatywnego szlaku, który miałby pozwolić turystom na spacery bez konieczności uiszczania jakiejkolwiek opłaty.

Jak wynika z doniesień radia, urzędniczka sugerować miała, że do zmiany szlaku dojść może jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Na razie jednak nie są znane żadne szczegóły, a turystom pozostaje przejazd kolejką lub wchodzenie trasami, na których pobierane są opłaty.

Kontrowersje wokół szlaku na Gubałówkę

Przypomnijmy, że głośno o pobieraniu opłat na szlaku prowadzącym na Gubałówkę zrobiło się już w czasie ubiegłorocznych wakacji. Wtedy to ustawiono na ścieżce biegnącej wzdłuż torów PKL dwa punkty, w których trzeba było uiścić kilkuzłotową opłatę.

Turyści byli zbulwersowani, bo choć cena nie była wygórowana, to dwie „bramki" dla wielu osób były przesadą. Spacerowicze zwracali też uwagę na fakt, że po zapłacie wiele osób rzekomo nie otrzymało paragonów, przez co w końcu na miejsce wezwano nawet policję.

Ostatecznie bezpłatny szlak turystyczny został oficjalnie zamknięty, na wniosek właścicieli gruntów, a każda osoba, która chce się nim poruszać, musi zapłacić. Przez pewien czas alternatywą była trasa na Gładkie, jednak tamtejsze lasy należą do tego samego właściciela i w tym przypadku również oznakowanie szlaku zostało usunięte.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >

Polska

Pożar lasu na zboczu Baraniej Góry. W akcji wziął udział samolot gaśniczy

Czytaj więcej >
Podróżny powiedział, że ma bombę

Polska

Podróżny na lotnisku w Gdańsku powiedział, że ma bombę. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >