Turysci.pl Świat Ostrzeżenie dla turystów w Hiszpanii i we Włoszech. "Gwałtownie rośnie liczba zakażonych"
GaiBru Photo-Shutterstock

Ostrzeżenie dla turystów w Hiszpanii i we Włoszech. "Gwałtownie rośnie liczba zakażonych"

6 lipca 2024
Autor tekstu: Natalia Księżak

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydało ostrzeżenie. W popularnych wśród turystów miastach w Hiszpanii i we Włoszech wykryto przypadki zakażenia Wirusem Zachodniego Nilu (WNV).

Służby ostrzegają. Gorączka zachodniego Nilu to realne zagrożenie. Choroba jest potencjalnie śmiertelnie groźna. Jak dochodzi do zakażenia i jak się przed nim uchronić ?

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydało ostrzeżenie dla turystów

Wirus Zachodniego Nilu (WNV) po raz pierwszy wykryto w Europie w 1996 roku. Powodował epidemie zapalenia mózgu i opon mózgowych. Choć do tej pory występował w Europie endemicznie, to służby zaniepokoił gwałtowny wzrost liczby zachorowań w ostatnim czasie.

Czytaj więcej: Uwaga, podróżujący na Sycylię! Obudziła się Etna, jest alert

Czytaj więcej: Mieli lecieć na wakacje all inclusive, a utknęli na lotnisku. Co dalej?

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podniosło alarm, potwierdzając, że te incydenty zostały nabyte lokalnie , a nie sprowadzone z regionów tropikalnych - osoby chore nie podróżowały nigdzie w ostatnim czasie.

Czy jest gorączka zachodniego Nilu? Pojawiła się w Hiszpanii i we Włoszech

Przypadki gorączki zachodniego Nilu najczęściej obserwowane są w Afryce oraz  Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Teraz wirus został wykryty u komarów w prowincji Chieti we Włoszech . Przypadki zakażeń ludzi pojawiły się w  Sewilli w Hiszpanii oraz w Modenie we Włoszech. W ostatnim czasie ECDC odnotowało 713 lokalnych przypadków zakażenia i 67 zgonów.

Do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku ukąszenia komara. Po 1-6 dniach od ukąszenia komara pojawiają się pierwsze objawy choroby. Zazwyczaj są to wysoka gorączka, zaczerwienienie spojówek, ból głowy, ból mięśni, ogólne wycieczenie. Niestety, czasem dochodzi również do zaplenia mózgu i opon mózgowych.

Zmiany klimatu dają się we znaki Europie. Jak zabezpieczyć się podczas wakacji?

Przed tą groźną infekcją najlepiej zabezpieczyć się, stosując środki ochronne przeciwko komarom . Leczenie jest tylko objawowe.

Na szczęście w 80% przypadków choroba ma przebieg łagodny, manifestując się jedynie niespecyficznymi objawami grypopodobnymi. W grupie najwyższego ryzyka znajdują się pacjenci o zmniejszonej odporności oraz osoby po 50. roku życia , u których może wystąpić zapalenie mózgu, rozwijające się u jednej na 150 zakażonych osób.

Dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Andrea Ammon, ostrzegła: „Europa już teraz widzi, jak zmiana klimatu stwarza bardziej sprzyjające warunki dla inwazji komarów , które rozprzestrzeniają się na wcześniej niezajęte obszary i zarażają więcej osób chorobami takimi jak denga. Liczne podróże międzynarodowe (…) również zwiększą ryzyko zawleczonych przypadków, a nieuchronnie także ryzyko lokalnych ognisk choroby”.

Mieli lecieć na wakacje all inclusive, a utknęli na lotnisku. Co dalej?
Już nie tylko Etna. Czerwony alert. Zbudził się jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie
Obserwuj nas w
autor
Natalia Księżak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy