Odnaleziono listę zakupów sprzed 3500 lat. Ujawnia niezwykłe informacje o dawnym świecie
Na niezwykły artefakt trafiono podczas prac konserwatorskich w ruinach starożytnego miasta Alalakh (obecnie prowincja Hatay w południowej Turcji). Po odszyfrowaniu pisma klinowego z tabliczki okazało się, że to wyjątkowa lista zakupów, która dużo zdradza o dawnym życiu na tych terenach.
Starożytne miasto w Turcji
Starożytne miasto Alalakh znajduje się na terenie obecnej prowincji Hatay. To obszar nawiedzany przez trzęsienia ziemi i w związku z ostatnimi takimi zdarzeniami prowadzono badania i prace konserwatorskie. Właśnie wtedy natrafiono na glinianą tabliczkę pokrytą tajemniczymi napisami.
Artefakt znaleziono w kopcu Aççana Höyük. Alalakh było jednym z najsłynniejszych miast starożytnego świata i stolicą królestwa Mukisz. Jego ruiny znajdują się w dolinie Amik – 2 km od współczesnej granicy syryjsko-tureckiej. Ludzie zamieszkiwali tę dolinę już 6000 lat p.n.e. Źródła podają, że miasto zostało strawione przez pożar w piątym roku panowania Ramzesa III około 1183 roku p.n.e.
Czytaj także: Po co turyści w Chorwacji zabierają ocet na plażę? Problem z roku na rok jest coraz większy
Tajemnicza tabliczka z listą zakupów
Badacze ocenili, że odnaleziona tabliczka pochodzi z XV wieku p.n.e. Jest niewielkich rozmiarów (4,2 cm szerokości i 3,5 cm długości) i waży zaledwie 28 gramów. Zapisana jest pismem klinowym w języku akadyjskim, którym posługiwano się w starożytnej Mezopotamii.
Archeolodzy przeprowadzili szczegółowe i czasochłonne analizy, które pozwoliły rozszyfrować, co właściwie znajduje się na tabliczce. W końcu mogli pochwalić się sukcesem – odkryli, że to dawna „lista zakupów”. A dokładnie administracyjny zapis transakcji – na liście znajdują się drewniane stoły, krzesła i stołki. Co więcej, artefakt ujawnia takie szczegóły, jak dane nabywcy i sprzedawcy.
Czytaj także: Na plaży w Łebie jak w Egipcie. Turyści natychmiast ruszyli z aparatami, uchwycili coś niesamowitego
Nowa wiedza o starożytnym świecie
To, co może wydawać się przedmiotem o małej wartości, dla naukowców jest bardzo cennym źródłem informacji. Archeolodzy podkreślają, że tabliczka dostarcza dużo nowej wiedzy na temat systemu dawnego państwa z późnej epoki brązu i struktury gospodarczej. Jednocześnie nadal trwają badania i być może tabliczka zdradzi kolejne tajemnice starożytności.
Warto dodać, że to nie pierwsza tajemnicza tabliczka odnaleziona na tym terenie. W sierpniu 2023 roku media informowały o artefakcie sprzed 3800 lat – wtedy kierownik wykopalisk, prof. Murat Akar, przekazał, że klinowa tabliczka zawiera… umowę sprzedaży miasta i znajdują się na niej informacje zarówno o stronach transakcji, jak i świadkach. Pozwoliło to wysnuć wnioski, że ówcześni królowie z tego regionu mieli władzę gospodarczą.
"Na tej tabliczce widzimy, że Yarim-Lim, pierwszy znany król Alalakh, zamierzał kupić inne miasto i w tej sprawie zawarł porozumienie. To faktycznie pokazuje, że królowie w tym regionie mieli możliwości gospodarcze i potencjał do zdobycia kolejnego miasta” – mówił kierownik wykopalisk. Profesor zwrócił też uwagę, że tabliczka przyczynia się do zrozumienia struktury gospodarczej epoki, pokazuje relacje między miastami i model polityczny.
Źródło: heritagedaily.com