Niesamowita podziemna "katedra" pod Łodzią. Mieszkańcy nie mają pojęcia o jej istnieniu
Miejskie zakamarki często skrywają niezwykłe tajemnice. Jednym z miejsc, o którego istnieniu wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jest podziemna "katedra" pod Łodzią. Niedawno miała okazję zobaczyć ją garstka osób.
Podziemia wielu polskich miast są niezwykle ciekawą atrakcją turystyczną. Z innej, bardziej tajemniczej strony, można zwiedzać m.in. Sandomierz, Kraków, czy Wrocław. Jak się okazuje, pod ziemią ukryte jest również niezwykłe miejsce w Łodzi.
Jako jedni z nielicznych zajrzeli do podziemi Łodzi
Łódź świętuje właśnie swoje 600. urodziny. Z tej okazji miasto przygotowało szereg nietypowych atrakcji. Do celebrowania włączył się również Ryanair, który nie tak dawno temu zaoferował 600 biletów z tamtejszego lotniska w promocyjnych cenach .
Częścią świętowania okrągłej rocznicy urodzin było również zaproszenie 600 osób do nietypowego miejsca. Zwykło się je określać mianem podziemnej "katedry". Na co dzień nie ma do niej dostępu, dlatego możliwość jej zobaczenia była nie lada doświadczeniem.
Podziemny zbiornik na wodę robi ogromne wrażenie
Tak zwana "katedra" na Stokach to nic innego, jak podziemny zbiornik na wodę. – Te obiekty powstawały pod koniec lat 30., czyli jeszcze przed wojną i zaraz po niej – wyjaśnił w krótkim materiale przewodnik po Łodzi prowadzący na TikToku profil Łódź zwana pożądaniem.
Krzyżowe ceglane sklepienia robią duże wrażenie. Dzięki niezwykłej geometryczności i powtarzalności kolumn, miejsce to ma niezwykły charakter. Niestety nie jest dostępne dla zwiedzających. Jak się okazuje, miejsce to na co dzień znajduje się pod wodą. Jest bowiem nadal wykorzystywane przez Miejskie Sieci Wodociągowe jako zbiorniki wyrównawcze.
Cysterny Bazyliki jedną z najciekawszych atrakcji Stambułu
Co ciekawe, tego typu obiekty były budowane już od setek lat. Dowodem na to są chociażby Cysterny Bazyliki, które zwiedzający mogą podziwiać w Stambule . Wzniesiono je w VI wieku naszej ery. Ich zadaniem było magazynowanie wody deszczowej na wypadek oblężenia. W razie ataku to właśnie stąd czerpał wodę pałac.