Turysci.pl > Polska > Polska "mała Szwajcaria" to hit jesieni. Jej darmowe atrakcje zachwycą każdego
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 29.09.2023 09:35

Polska "mała Szwajcaria" to hit jesieni. Jej darmowe atrakcje zachwycą każdego

Międzygórze
Fot. Shutterstock/Mirek Hejnicki

Tegoroczna jesień rozpieszcza fantastyczną pogodą. Ciepłe i słoneczne dni warto wykorzystać na górskie wyjazdy. Jeżeli masz dość tłumów Zakopanego i Karpacza, znaleźliśmy dla ciebie idealną alternatywę.

Tatry i Karkonosze to od lat dwa najsłynniejsze pasma górskie w Polsce. Jeżeli masz już dość spacerów między tłumami turystów, odwiedź "małą Szwajcarię", która zauroczy cię architekturą. Dodatkowo nadal jest to nieodkryta perełka.

Odkryj Masyw Śnieżnika. Ciekawa alternatywa na jesienne wyjazdy

Dolny Śląsk od lat pracuje na miano najciekawszego regionu turystycznego w Polsce. Odwiedzający go turyści mogą odwiedzać piękne zamki i pałace, zgłębiać tajniki kopalni, lub cieszyć się pięknem Sudetów. Znaczna część turystów kieruje się ku Szklarskiej Porębie i Karpaczowi. O wiele rzadziej wybierany jest położony bardziej na wschód Masyw Śnieżnika.

Masyw Śnieżnika to obszar o powierzchni ok. 275 km2. Turystów zachwyci przede wszystkim tutejszy spokój i piękno przyrody. Jego najwyższym szczytem jest Śnieżnik (1423 m n.p.m.), przez który przebiega granica polsko-czeska. Ponieważ w okolicy nie ma równie wysokich wzniesień, z wierzchołka rozciąga się fantastyczna panorama na górskie tereny.

Śnieżnik jest również najwyższym wzniesieniem polskiego pasma Sudetów Wschodnich. Dzięki temu znalazł się na liście szczytów tworzących tzw. Koronę Gór Polski. W ostatnich latach zdobywanie wszystkich najwyższych wierzchołków naszego kraju stało się bardzo popularnym wyzwaniem.

Zanim wejdziesz na szlak na Śnieżnik, daj się zauroczyć "małej Szwajcarii"

Na Śnieżnik prowadzi kilka szlaków, jednak jednym z najpopularniejszych jest ten zaczynający się w Międzygórzu, niewielkiej wiosce, którą wielu nazywa polską "małą Szwajcarią". Na turystów czekają tu bowiem zabudowania w stylu charakterystycznym dla Szwajcarii.

Międzygórze stało się górskim kurortem w XIX wieku. To właśnie wtedy powstało wiele budynków, którymi dziś zachwycają się turyści. Będąc tutaj, koniecznie udaj się również nad Wodospad Wilczki. To drugi co do wielkości wodospad po polskiej stronie Sudetów. Woda spływa tu kaskadami z wysokości aż 22 metrów.

Sama trasa na Śnieżnik nie jest dużym wyzwaniem nawet dla osób, które nie cieszą się wzorową kondycją. Jedną z możliwości dojścia na szczyt jest wędrówka czerwonym szlakiem z Międzygórza aż do Schroniska PTTK Na Śnieżniku. Stamtąd do szczytu pozostaje już tylko ok. 1,5 km wędrówki zielonym szlakiem. Łącznie trasa w jedną stronę mierzy ok. 8 km, a jej pokonanie zajmie 3,5-4 godziny. 

Inne ciekawe atrakcje Międzygórza?

Nie da się ukryć, że Międzygórze jest raczej miejscem dla osób szukających ciszy i spokoju, a nie żywiołowości i zgiełku znanego z Krupówek. Oprócz szlaku na Śnieżnik, wodospadu i alpejskiej architektury, ciekawą atrakcją jest znajdująca się nieopodal wioski zapora. Umieszczono na niej pomost, po którym można spacerować za darmo.

Będąc w okolicy, warto wybrać się również do Lądka-Zdroju. To jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Inne popularne atrakcje w pobliżu Międzygórza to bez wątpienia Jaskinia Niedźwiedzia. Ci, którzy lubią zwiedzać nietypowe atrakcje, powinni zajrzeć również do Kopalni Uranu Kletno.