Turysci.pl > Polska > "Polska Wenecja" to miejsce, które musisz odwiedzić. Nadal docierają tam nieliczni
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 01.10.2023 17:32

"Polska Wenecja" to miejsce, które musisz odwiedzić. Nadal docierają tam nieliczni

Cieszyn
Fot. Shutterstock/Fotokon

Jesienne weekendy to idealny czas na wyjazdy w cieplejsze regiony Europy lub poznanie Polski. Nasz kraj ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, które nie zostały jeszcze zniszczone masową turystyką. Jednym z nich jest "Polska Wenecja".

Mianem "polskiej Wenecji" zdarza się określać Bydgoszcz, a czasami również Lidzbark Warmiński. Oba te miejsca mogą poszczycić się malowniczymi kanałami przepływającymi przez miasto. Tym razem chcemy pokazać wam jednak zupełnie inne miejsce.

"Polska Wenecja" na granicy polsko-czeskiej

W poszukiwaniu urokliwego miasteczka z niesamowitą zabudową i kanałami przepływającymi w pobliżu budynków trzeba pojechać daleko na południe naszego kraju, pod samą granicę polsko-czeską. Mianem "polskiej Wenecji" zwykło się bowiem określać Cieszyn w woj. Śląskim.

Co prawda nie znajdziemy tutaj urokliwych gondoli. Restauratorzy nie mają również w zwyczaju okładać gości krzesłami, jak w oryginalnej Wenecji. W zamian za to będziecie mogli przespacerować się urokliwymi uliczkami wzdłuż kanału, a także cieszyć się spokojem, bowiem miasto mimo licznych walorów nie jest jeszcze popularne wśród turystów.

Cieszyn, czyli miasto łączące Polskę i Czechy

Na turystów czeka tu wiele atrakcji. Zwiedzanie z pewnością warto zacząć od spaceru uliczką wzdłóż której nie brakuje XVII wiecznych zabudowań. Tiktokerka Asia Jakubiec poleca zajrzeć również do Muzeum magicznego realizmu lub miejscowej galerii sztuki.

Warto jednak pamiętać, że Cieszyn to również miasto, które jak żadne inne łączy Polaków i Czechów. To właśnie tutaj turyści i mieszkańcy mogą spacerować po Moście Przyjaźni, równocześnie przekraczając granicę państw. Jeśli już znajdziecie się w Czeskim Cieszynie, nie zapomnijcie spróbować lokalnych przysmaków – knedlików w sosie, piwa z tradycyjną pianką, czy smażonego sera.

Zobacz też: Polki masowo popełniły błąd zagrażający ich dziecku.  Dotyczy niemal każdego, trzeba działać szybko

Wyrusz w poszukiwaniu budynku z banknotu o nominale 20 zł

Ile razy trzymaliście w ręku banknot o nominale 20 zł? A jak często zastanawialiście się, co to za budynki znajdują się na jego odwrocie? Jeżeli kiedykolwiek chcieliście zobaczyć je na żywo, to będziecie mieli na to okazję właśnie w Cieszynie.

Wspomniane okrągłe wierze to bowiem nic innego jak cieszyńska Rotunda św. Mikołaja z przełomu XI i XII wieku. Można ją znaleźć w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Co ciekawe, wygląd jej otoczenia zmienił się w bardzo niewielkim stopniu na przestrzeni ostatnich 800 lat.