Najmniejsze uzdrowisko w Polsce otwiera się na turystów. Ta perełka dostępna jest w ramach NFZ!
Polacy uwielbiają uzdrowiska. Nic dziwnego. W takich miejscach można nie tylko odpocząć i nabrać sił, ale też poznać nowych ludzi czy zwyczajnie zapomnieć o troskach codzienności. Jak się okazuje, najmniejsze uzdrowisko w Polsce ponownie otwiera się na turystów.
Najmniejsze uzdrowisko w Polsce
Najmniejsze uzdrowisko w Polsce znajduje się w miejscowości Wapienne w Karpatach Zachodnich w Małopolsce, w gminie Sękowa. Według wielu podań, na początku XIX leczyli się tam m.in. żołnierze Wielkiej Armii Napoleona. Miejscowość ta zyskała oficjalny status uzdrowiska w 1986 r . W przeszłości Wapienne słynęło ze swoich usług w lecznictwie chorób wenerycznych.
Wieś była wielokrotnie odbudowywana ze względu na liczne pożary, a także I oraz II wojnę światową . Dzięki środkom unijnym w latach 2010-14 miejscowość ta przeszła całkowitą rewitalizację.
Zabiegi w uzdrowisku Wapienne
Za sprawą lokalnych wód siarczkowo-siarkowodorowych, do uzdrowiska Wapienne najczęściej wybierają się osoby, które cierpią na :
- schorzenia reumatyczne i ortopedyczno-urazowe,
- choroby kobiece,
- alergie,
- schorzenia dermatologiczne,
- schorzenia układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego,
- choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii,
- wyczerpanie nerwowe,
- przewlekły stres,
-
osłabienie.
Miejscowość ta charakteryzuje się też bardzo łagodnym mikroklimatem, a położenie w kotlinie sprawia, że nie wieje tam porywisty wiatr. Czyste powietrze pozytywnie wpływa na kuracjuszy, którzy mogą skorzystać m.in. z elektrolecznictwa, światłolecznictwa, kinezyterapii, hydroterapii, kąpieli siarczkowych czy okładów borowinowych. Chętni do skorzystania z usług uzdrowiska Wapienne, mogą udać się na turnus sanatoryjny na NFZ.
Uzdrowisko Wapienne - atrakcje
Wapienne, poza swoimi uzdrowiskowymi walorami, oferuje również wiele innych atrakcji. To świetna baza wypadowa w pobliskie góry. Fani nietypowych przeżyć mogą udać się m.in. do tamtejszej Jaskini Mrocznej , gdzie występuje wiele gatunków nietoperzy lub do Diablego Kamienia w miejscowości Folusz, gdzie w pobliżu lokalnej smażalni ryb można samodzielnie łowić pstrągi. Ścieżka Przyrodnicza Buczynowa to z kolei atrakcja dla rodzin z dziećmi.