Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Święta góra Słowian skrywa magiczną tajemnicę. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 21.07.2024 09:18

Święta góra Słowian skrywa magiczną tajemnicę. Niewielu zdaje sobie z tego sprawę

góra Ślęża
fot. Daniel Jedzura/ Shutterstock

Wyobraźcie sobie miejsce, które z jednej strony uchodzi za pogańskie, z drugiej zaś za chrześcijańskie. Samotna góra leżąca na Dolnym Śląsku od wieków fascynuje odwiedzających. Według niektórych w przeszłości dochodziło tam do magicznych wydarzeń. Ślęża, bo o niej mowa, będzie idealnym pomysłem na weekend z rodziną.
 

Góra Ślęża na Dolnym Śląsku

Wysoka na 718 m n.p.m. góra Ślęża, niegdyś nazywana Sobótką, należy do Korony Gór Polski i znajduje się ok. 18 km od Świdnicy i ok. 37 km od Wałbrzycha na Dolnym Śląsku. Masyw jest zbudowany z granitów i gabra, a jego znaczenie dla regionu jest niepodważalne od tysięcy lat. 

Czytaj więcej: Dofinansowanie wczasów dla seniorów. Oto jakie warunki trzeba spełnić

Dziś Ślężę odwiedzają zarówno turyści indywidualni, jak i rodziny z dziećmi. Na turystów czekają trasy spacerowe, ścieżki dydaktyczne, jak i górskie szlaki. Warto zatrzymać się przy punktach widokowych czy wejść na tamtejsze wieże.

Historia góry Ślęża

Istnieje wiele teorii na temat ludzi, którzy czcili tę górę. Jedna z nich mówi o tym, że Ślęża od XIII w. była ośrodkiem religijnym kultu solarnego. Odbywały się tam pogańskie ceremonie Słowian, podczas których lokalni mieszkańcy mieli nawet składać ofiary. Świadczyć o tym mają odnalezione na szczycie góry kamienne rzeźby, m.in. "mnicha", "grzyba" czy "panny z rybą". 

Badacze wskazują, że na Ślęży za czasów Bolesława Krzywoustego powstał katolicki klasztor św. Augustyna, który przeniesiono kilka lat później w inne miejsce. Stąd też dziś mówi się, że góra była czczona zarówno przez pogan, jak i chrześcijan. 

W literaturze znajduje się wiele określeń góry Ślęży. Olimp - gdyż tam również mieli mieszkać bogowie, Ararat, oś świata - to tylko niektóre z nich. 

Zwiedzanie Ślęży

Wybierając się na Ślężę, dobrze jest kierować się na miejscowość Sobótka. Tam też znajduje się spory parking, płatny w weekendy i święta. Na szczyt masywu dotrzecie szlakami czerwony, żółtym lub niebieskim w ok. dwie godziny. 

W masywie Ślęży wyznaczono też dwa szlaki archeologiczne - czerwony oraz czarny niedźwiedź. Na górze znajduje się Dom Turysty PTTK "Na Ślęży", obok którego widnieje 136-metrowa wieża telekomunikacyjna. Punktem orientacyjnym jest też kościół Nawiedzenia NMP, otwarty jedynie w weekendy.