Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Dofinansowanie wczasów dla seniorów. Oto jakie warunki trzeba spełnić
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 08.07.2024 17:37

Dofinansowanie wczasów dla seniorów. Oto jakie warunki trzeba spełnić

seniorzy na mieście
Fot. Shutterstock/Zachary Condon

Ze względu na dość niskie emerytury nie każdy senior czy seniorka mogą pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd. W tym roku jednak wielu emerytów będzie mogło skorzystać z dofinansowania, które obejmie podróże po Polsce. Komu przysługuje i jak je otrzymać? Podpowiadamy.

Seniorzy na wakacjach. Dofinansowanie PFRON do wczasów

Wczasy lecznicze pozwalają emerytom nie tylko poznawać nowych ludzi, ale i rozwijać zainteresowania i odnajdywać nowe pasje. W otoczeniu spokojnych i urokliwych miejsc pobyt może być całkiem przyjemny. Na liście kierunków dominują szczególnie uzdrowiska.

W trakcie wypoczynku dla seniorów przygotowywany jest program rehabilitacyjny. Dodatkowo każdy z nich może liczyć na specjalistyczną opiekę. 

Komu przysługuje dofinansowanie wakacji?

Trzeba wiedzieć, że dofinansowanie PFRON nie będzie przysługiwać każdemu seniorowi. Przyznawane jest przede wszystkim osobom, które mają potwierdzoną odpowiednimi dokumentami niepełnosprawność. Oprócz tego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może dopłacić do wypoczynku osobom, które są częściowo lub całkowicie niezdolne do pracy.

To jednak nie wszystko. Wnioskodawcy muszą spełniać pewien wymóg. Mowa o kryterium dochodowym. Dochód za kwartał poprzedzający wyjazd może wynieść maksymalnie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę w gospodarstwie lub do 65 proc. gdy senior żyje samotnie. 

Czytaj też: Kamera w Chłapowie uchwyciła "zabawę" turystów. Ratownicy apelują, by tego nie robić

Co trzeba zrobić, by skorzystać z dopłaty?

By skorzystać z dofinansowania, należy złożyć specjalny wniosek, choćby online. Oprócz dokumentacji potrzebne będą jeszcze: skierowanie od lekarza, kopia z orzeczeniem o niepełnosprawności i świadczenie o dochodach w rodzinie. 

Czytaj więcej: Mazury to już nie to, co kiedyś? Ruszyłam śladem największych sław PRL-u, by to sprawdzić