Turysci.pl Świat Nagła ewakuacja na wyspie. Polacy podróżują tam zimą
Fot. Shutterstock/David Boutin, X/RRespavned

Nagła ewakuacja na wyspie. Polacy podróżują tam zimą

17 marca 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

W sobotę, 16 marca w godzinach wieczornych doszło do kolejnej erupcji wulkanu na Islandii. To już czwarta od grudnia ubiegłego roku. Jak informuje islandzki Instytut Meteorologiczny, zaczęło się od wstrząsów sejsmicznych.

Lokalna telewizja publiczna RUV na bieżąco relacjonuje wydarzenia. Na udostępnionych zdjęciach widać tryskającą lawę, ale i kłęby gęstego dymu. Władze podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców.

Kolejna erupcja wulkanu na Islandii

W grudniu ubiegłego roku świat obiegła informacja o wybuchu wulkanu na Islandii. Z kolei ostatnia miała miejsce na początku lutego 2024 r. Strumienie lawy zniszczyły drogi i aż 20 tys. mieszkańców półwyspu Reykjanes w południowo-zachodniej części wyspy pozostało bez ogrzewania.

W sobotę islandzki Instytut Meteorologiczny wydał komunikat o kolejnej erupcji. Rozpoczęła się między górami Skogfells i Hagafells, na północ od miejscowości Grindavik. Sytuację monitoruje lokalna telewizja publiczna RUV.

Ewakuacja mieszkańców na wyspie

Pobliskie miasteczko rybackie Grindavik, z którego poprzednim razem ewakuowano 4000 mieszkańców, ponownie opustoszało. Po wcześniejszych wybuchach część ludzi powróciło do swoich domów. 16 marca dowiedzieli się o kolejnej ewakuacji.

Czytaj też: Masz kartę Moja Biedronka? Musisz o tym wiedzieć

Władze podjęły także decyzję o ewakuacji kąpieliska termalnego Błękitna Laguna. Islandzka Służba Cywilna apeluje do turystów, by nie zbliżali się do miejsca wybuchu. Wielu jednak lekceważy ostrzeżenia i jak podaje reporter RUV, kieruje się w stronę erupcji dla pamiątkowego zdjęcia.

Ruch lotniczy na Islandii

Na chwilę obecną wybuch wulkanu nie wpłynął na obsługę samolotów na lotnisku w Keflaviku i w dalszym ciągu można latać na wyspę. Warto przypomnieć, że w 2010 roku chmury pyłu, które powstały w wyniku erupcji wulkanu Eyafjallajokull spowiły dużą część Europy, przez co ok. 100 tys. samolotów zostało uziemionych.

Nieświadomie weszli na teren niedźwiedzia. Turystka zginęła na miejscu
Nie mieli szans na przeżycie. Nowe fakty w sprawie tragedii w Alpach
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy