Na styku trzech granic. To urokliwe polskie miasto skradnie wasze serca
Małe, urokliwe miasteczka są niebywałym dobrem narodowym naszego kraju. Oprócz przepięknej, malowniczej architektury zazwyczaj są one także niezwykle bogate historycznie i kulturowo. Jedno z nich, szczególnie wyróżniające się architekturą, przybliżymy dziś. To miasto koniecznie trzeba zobaczyć.
Urokliwe miasteczko na południu kraju
Polska obfituje w urokliwe miasteczka i niezliczone zabytki. Właśnie wyjątkową magią jednego z nich, dziś chcemy się podzielić. Bogactwo tego miasteczka dostrzegła także jedna z twórczyń internetowych Ewelina Gac, podróżniczka i blogerka, która pasją do podróży zaraża swoich obserwatorów.
W niedawno opublikowanej rolce na swoim profilu instagramowym @ewelina.gac, kobieta zachęciła do odwiedzenia tego wyjątkowego, klimatycznego miejsca.
Na styku trzech granic
Miasto, o którym mowa to Bogatynia. Niewielkie, jednak bardzo wyróżniające się miasteczko położone na Dolnym Śląsku. Spora część Polaków kojarzy słusznie to miejsce z kopalnią i elektrownią Turów, które oczywiście tutaj się znajdują. Jednak to miejsce ma jeszcze wiele znaków rozpoznawczych, a zdecydowanie największym z nich jest położenie. Miasto bowiem znajduje się tuż przy styku granic trzech państw - Polski, Czech i Niemiec.
W związku z unikatowym położeniem miasto znane jest z różnorakich międzynarodowych spotkań i wydarzeń. To właśnie tutaj miały miejsce obchody wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku.
Oryginalna architektura Bogatyni
Miasto niewątpliwie wyróżnia się także architekturą. Właśnie tutaj, można podziwiać największą w całej Polsce liczbę domów łużyckich. Charakterystycznych domów przysłupowych jest tu ok. 200., a ich historia sięga nawet XVIII wieku. Lokalna zabudowa przysłupowo-zrębowa, to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna cecha tego miejsca. Widoki na żywo robią niesamowite wrażenie!
Warto zobaczyć także znajdujący się tutaj “Wiadukt Doliny Nysy” jego historyczna architektura w Polsce rzadkością. Budowla przecina rzekę graniczną i łączny Polskę z Niemcami, powstała w połowie XIX wieku. Jest to jednotorowy most kolejowy, który do dziś jest stale użytkowany.
Warto wspomnieć, że Bogatynia to nie tylko bogactwo kulturowo-historyczne, ale także krajobraz i ukształtowanie tego terenu zachwyca. Przełom Nysy Łużyckiej to region w lokalnym krajobrazie, którego charakterystycznym elementem są terasy akumulacyjne oraz odcinek rzeki gdzie zauważyć możemy liczne urwiste i skaliste zbocza. Krajobraz jest tak zróżnicowany, że trudno jest się nie zachwycić. Bogatynia i okolice zdecydowanie wpisują się na listę miejsc wartych odwiedzenia!
Czytaj więcej: O 8:12 nikt nawet nie myślał o Rewalu. Wtem wydarzyło się to…