Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Magurski Park Narodowy. Najlepiej zachowana szata roślinna i fauna w Polsce
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 07.12.2020 16:40

Magurski Park Narodowy. Najlepiej zachowana szata roślinna i fauna w Polsce

Magurski Park Narodowy piękne miejsce
Fot. Wikimedia Jakub Syrek C BY-SA 3.0 pl

Magurski Park Narodowy to pełen uroków obiekt położony w województwie podkarpackim. W zasadzie rozciąga się na granicy między Podkarpaciem a Małopolską. Chociaż nadal jest dość nieoczywistym kierunkiem podróży z uwagi na ogromną popularność Tatrzańskiego Parku Narodowego, to jest to jeden z najbardziej interesujących parków w Polsce.

Magurski Park Narodowy znajduje się w samym sercu Beskidu Niskiego. Na jego terenie znajdują się między innymi górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej. Z uwagi na chronione obszary, które znajdują się w polskich Karpatach Zachodnich oraz Karpatach Wschodnich, park ten pełni bardzo ważną rolę ekologiczną.

Magurski Park Narodowy: obiekt pełen niespodzianek

Magurski Park Narodowy nie należy do oczywistych wyborów, tym bardziej turyści mogą być zdziwieni faktem, że jest jeden z większych obiektów na terenie Polski. Obecnie jego powierzchnia wynosi 194,39 kilometrów kwadratowych, natomiast otulina parku zajmuje dodatkową powierzchnię 229,69 kilometrów kwadratowych.

Park ten funkcjonuje od 1 stycznia 1995 roku, co w skali kraju czyni go bardzo młodym. W jego logo znalazł się orlik krzykliwy. Magurski Park Narodowy słynie z bardzo bogatej szaty roślinnej oraz fauny. Oprócz orlika krzykliwego na terenie obiektu żyją między innymi bocian czarny, puszczyk uralski oraz myszołów zwyczajny.

Podróżni, którzy zapuszczają się w okolicach Magurskiego Parku Narodowego, mogą odczuć występowanie dwóch pięter klimatycznych – umiarkowanie ciepłego oraz umiarkowanie chłodnego. Na obszarze parku często pojawia się także silny wiatr, natomiast największych opadów można spodziewać się w lipcu.

Na co jeszcze mogą liczyć turyści? W okolicy parku znajduje się ponad 10 zabytkowych cerkwi – wśród nich Cerkiew w Chyrowej czy Cerkiew w Krempnej. Przy szlakach można też znaleźć wiele kapliczek, kamiennych krzyży oraz figur przydrożnych. Kolejną z atrakcji jest też Kościół Parafialny w Nowym Żmigrodzie z XVI wieku.

To jednak nie wszystko. W Magurskim Parku Narodowym można zobaczyć przepiękne dzieła natury jak Diabli Kamień, Wodospad Magurski, którego wysokość sięga około 7 metrów. Miłośnicy historii odwiedzają park, by zobaczyć Mogiłę Żydów zamordowanych w II Wojnie Światowej na przełęczy Hałbów oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy.

Mieliście kiedyś okazję zwiedzać Magurski Park Narodowy? Dajcie znać w komentarzach na Facebooku pod tym artykułem i podzielcie się swoimi wspomnieniami. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o atrakcji Indonezji – czynnym i bardzo aktywnym wulkanie Bromo. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: