Turysci.pl Świat Lawina błota zmiotła z powierzchni ziemi turystyczny schron w Tatrach. Są kolejne ofiary
fot.HZS

Lawina błota zmiotła z powierzchni ziemi turystyczny schron w Tatrach. Są kolejne ofiary

12 lipca 2024
Autor tekstu: Natalia Księżak

W wyniku silnej burzy i nagłych opadów deszczu w Tatrach zeszła potężna błotna lawina. W Mąkowej Dolinie w słowackich Tatrach Bielskich błotno-kamienisty potok starł z powierzchni ziemi górski schron. W środku przebywali turyści, którzy próbowali schronić się przed szalejącym żywiołem. Zginęło dwoje z nich. Teraz służby informują o kolejnych ofiarach.

Tragedia w Tatrach. Kolejna ofiara wśród turystów

Do tragedii doszło w czwartek Potężna lawina błotna zalała wiatę przy szlaku w Dolinie Mąkowej i uwięziła 16 turystów.  Słowackie służby ewakuowały turystów, troje z nich zostało helikopterem przetransportowanych do szpitala. Wkrótce potem słowackie media poinformowały o śmierci dwójki z poszkodowanych. Jedną z ofiar miał być Polak.

TANAP informuje, że  szlak oznaczony kolorem zielonym jest zamknięty do odwołania: “Wspomniane miejsce należy omijać i przez najbliższe dni nie planować żadnych pieszych wędrówek po tym odcinku (…) Szlak od hotelu Magura jest nieprzejezdny ze względu na duże zniszczenia po burzy i jest zamknięty do odwołania!”

Czytaj więcej: Dofinansowanie wczasów dla seniorów. Oto jakie warunki trzeba spełnić

Tragedia w Tatrach Bielskich. Błotna lawina zniszczyła schron

Z najnowszych informacji wynika, że w lawinie zginęły Czeszka oraz Słowaczka. Dziś ( w piątek) media poinformowały o śmierci trzeciego poszkodowanego turysty. Nie ujawniono jednak, jakiej był narodowości.

11 lipca po południu turyści przebywający w Dolinie Mąkowej skontaktowali się ze słowackimi służbami ratunkowymi HZS .  Ratownicy z e Starego Smokowca udali się na miejsce szlakiem pieszym, jednocześnie o współpracę poproszono załogę pogotowia lotniczego z Popradu oraz z Żyliny i Bańskiej Bystrzycy . Na pomoc wysłano także ratowników HZS z Tatr Niskich , którzy ruszyli wraz z dwoma psami i kamerą szczelinową do przeszukiwania osuwiska.

Ze względu na wezbrany potok, błotnisty teren i powalone drzewa, dotarcie na miejsce drogą lądową było bardzo trudne, a ze względu na trwające burze, do akcji zaangażowano jedynie załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Popradu.

W akcji ratunkowej pomagał TOPR

Ciała zmarłych we współpracy z załogą polskiego śmigłowca TOPR przewieziono na boisko piłkarskie w Ždiarze.

“Górskie Pogotowie, korzystając z okazji, pragnie podziękować wszystkim uczestniczącym w akcji  jednostkom ratowniczym – ZZS, VZZS, kolegom z polskiego TOPR(…). Jednocześnie pragniemy złożyć najszczersze kondolencje ocalałym z tego niezwykle tragicznego wydarzenia” - informują ratownicy HZS.

Stegna, Jantar, Sobieszewo. Sprawdziliśmy, jak turyści odpoczywają nad Bałtykiem
Obserwuj nas w
autor
Natalia Księżak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy