Jak będzie wyglądał paszport szczepionkowy? Pokazali wzór papierowej wersji
Jak będą wyglądały paszporty szczepionkowe i od kiedy będą obowiązywały? Komisarz Komisji Europejskiej po raz pierwszy zaprezentował wzór dokumentu, który ma zostać wprowadzony zarówno w wersji elektronicznej, jak i cyfrowej.
-
Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być dostępny nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale też w wersji papierowej
-
Według wstępnych planów nowy dokument ma zostać wprowadzony 15 czerwca
-
Paszport szczepionkowy ma zawierać wszystkie informacje związane z testami, szczepionkami oraz zakażeniami COVID-19 okaziciela
Paszport szczepionkowy ma przede wszystkim ułatwić podróże międzynarodowe w granicach Unii Europejskiej. Dzięki temu więcej wczasowiczów może się zdecydować na wakacyjne wyjazdy, a to z kolei wspomoże branże turystyczne w poszczególnych krajów.
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego pokazał, jak mają wyglądać nowe dokumenty. Zaprezentował zarówno wersję elektroniczną, jak i papierową.
Jak będzie wyglądał paszport szczepionkowy?
Thierry Breton był gościem we francuskiej telewizji RTL. Na antenie pokazał, jak ma wyglądać Cyfrowy Zielony Certyfikat , bo taka jest oficjalna nazwa dokumentu, który chce wprowadzić UE.
Na zdjęciach zamieszczonych na profilu Mangin Catherine na Twitterze widać, że w obu wersjach - zarówno papierowej, jak i cyfrowej - paszport ma mieć specjalny kod QR . Jego rolą jest zapewnienie autentyczności oraz bezpieczeństwa dokumentu.
Zawierać ma informacje o rodzaju otrzymanej przez okaziciela szczepionki, wyniku ostatniego testu na COVID-19 lub zakażeniu w przypadku ozdrowieńców.
Na zdjęciu widać również podstawowe informacje o okazicielu, takie jak nr paszportu, datę ważności, płeć, imię oraz nazwisko, a także datę urodzenia .
https://twitter.com/catherinemangin/status/1376120606438125570
Paszport koronawirusowy podzielił Europę
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego zapewnia, że Certyfikat nie będzie obowiązkowy, bez wątpienia jednak może ułatwić podróżowanie po Europie . Osoby, które nie będą chciały go wyrobić, będą mogły okazywać negatywny wynik testu na COVID-19, tak jak ma to miejsce w tym momencie.
Od chwili pojawienia się pomysłu wprowadzenia wspólnego dokumentu dla całej UE, wielu polityków i turystów sugerowało, że może to być krok ku dyskryminacji części podróżnych . Brak obowiązku wyrobienia paszportu ma być dowodem na to, że Komisja Europejska chce uniknąć wszelkich sugestii o dzieleniu obywateli.
Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bartosz Grodecki, również niedawno skomentował sprawę Certyfikatu . Jego zdaniem wiele rządów państw unijnych było dość sceptycznych w kwestii wprowadzania paszportu, ostatecznie jednak projekt został przyjęty.
Mimo to polityk zauważał na antenie radia Wnet, że już teraz podróżni robią testy i okazują certyfikaty przejścia szczepienia, więc nowy dokument jedynie zgromadzi te wszystkie informacje w jednym miejscu.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
5 dni kwarantanny dla każdego turysty. Kolejny kraj zaostrza przepisy
-
Zaostrzają restrykcje od 13 kwietnia do 12 maja. Dotkną tysięce Polaków
Źródło: Radio ZET