Turysci.pl Polska Choć zachwyca wyglądem, to "roślinny arszenik". Leśnicy ostrzegają
fot. canva/gettyimages

Choć zachwyca wyglądem, to "roślinny arszenik". Leśnicy ostrzegają

23 października 2024
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Choć przyjęło się, że kwiaty są oznaką wiosny, okazuje się, że mogą być również symbolem jesieni. Leśnicy ostrzegają, że te wyjątkowo piękne, które można spotkać w lasach, są bardzo niebezpieczne i lepiej ich nawet nie dotykać. Nie bez powodu nazywają je “roślinnym arszenikiem”.

"Znak, że jesień zadomowiła się u nas na dobre"

Kwitnące zimowity to znak, że jesień zadomowiła się u nas na dobre. Nawet nazwa rośliny - zimowit jesienny - nie pozostawia złudzeń - piszą leśnicy w social mediach.

Zimowit jesienny do złudzenia może przypominać krokusy, jednak w lasach, jak sama nazwa wskazuje, należy spodziewać się go nie wiosną, a wraz z nadejściem jesieni. Mimo że niewątpliwie umili widok przyrody podczas spaceru w lesie, zdecydowanie lepiej się do niego nie zbliżać , a co najważniejsze pod żadnym pozorem nie wykopywać, czy zrywać. Wytwarzana przez nie toksyczna substancja może nawet doprowadzić do śmierci.

roślinny arszenik
fot. canva/gettyimages

Czytaj też: Wcale nie Grecja czy Turcja. Teraz Polaków ciągnie do innego kraju. Turyści nie mogą mu się oprzeć

"Inwazja w Tatrach", internauci łapią się za głowy. Kolejna taka okazja będzie dopiero po 8 listopada

Zimowit jesienny w polskich lasach

Nadleśnictwo Siewierz w swoich social mediach ostrzega, że choć zimowity jesienne mogą urzekać wyglądem, lepiej trzymać się od nich z daleka . Najczęściej w naturalnym środowisku można spotkać je na terenach górskich, a ostatnia sprzyjająca pogoda zachęca do pieszych wędrówek miłośników tej aktywności, więc o to nietrudno.

Zdjęcie kwiatów udostępnione przez Lasy Państwowe wykonano na terenie leśnictwa Trzebyczka, jednak pomimo produkowanych przez nie trujących substancji, wiele osób decyduje się na ich uprawę w przydomowych ogródkach .

Wyglądają pięknie, niczym krokusy wiosną, ale niech nikomu nie przyjdzie do głowy ich zrywanie. Nie tylko są pod ochroną, ale też śmiertelnie niebezpieczne - ostrzegają pracownicy Lasów Państwowych.

Piękne, ale i zabójcze

Roślina jest silnie trująca. Jeśli ktoś posadził ziemowity w ogrodzie, to z pewnością wie, że dla bezpieczeństwa warto przy ich pielęgnacji używać rękawiczek. Nazywana jest też roślinnym arszenikiem, śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 5-10 nasion - ostrzegają leśnicy we spisie.

Z informacji przekazanych przez leśników dowiadujemy się, że choć kwiaty te są pod ochroną, nie tylko dlatego nie należy ich zrywać . Nie bez powodu nazywa się je “roślinnym arszenikiem” , bowiem już kilka nasion może mieć opłakane skutki po spożyciu przez człowieka.

Niebezpieczne jest nawet owcze i kozie mleko, pochodzące od zwierząt, które zjadły wcześniej zimowita jesiennego. Substancja toksyczna zawarta w tej roślinie (kolchicyna) należy do najbardziej trujących środków pochodzenia roślinnego - dodają.

Czytaj też: Pojechali na all inclusive do Grecji, trafili do koszmaru. “Mówiono nam, że powinniśmy być wdzięczni”

"Narażał siebie i innych". Szokujące nagranie z Giewontu, nie do wiary, z czym wspinał się turysta
Przedziwne zjawisko nad Polską. Ludzie nie mogli oderwać wzroku. "Co to natura odwala?"
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy