Turysci.pl Polska Cena za kilogram tych grzybów zwala z nóg. Są najdroższe na świecie i rosną w Polsce
fot. canva/gettyimages

Cena za kilogram tych grzybów zwala z nóg. Są najdroższe na świecie i rosną w Polsce

16 października 2024
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Grzybiarze w Polsce w tym roku stracili głowy dla zbiorów. Trzeba przyznać, że dawno nie było tak urodzajnego sezonu. Co ciekawe, niektórzy na uwielbianej jesiennej aktywności chcą zarobić i decydują się na sprzedaż grzybów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w naszych lasach można natknąć się na prawdziwe “grzybowe złoto”. Cena za jego kilogram zwala z nóg.

Grzybowy zawrót głowy w Polsce

W tym roku natura jest naprawdę przychylna dla wszystkich grzybiarzy. Polacy wynoszą z lasów zbiory całymi koszami. W sieci nie sposób nie natrafić na udostępniane przez nich zdjęcia, na których chwalą się nie tylko ilością, ale i rozmiarem zebranych okazów. Trzeba przyznać, że niektóre z nich są naprawdę imponujące.

Część grzybiarzy decyduje się sprzedać swoje zbiory , a ceny potrafią być naprawdę zawrotne. Oczywiście wszystko zależy od ich gatunku i ilości. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w polskich lasach można natknąć się na najdroższe grzyby na świecie .

Czytaj też: Już nie Turcja. To tam Polacy ruszą zimą na all inclusive, pachnie egzotyką

Jaka zima będzie w tym roku? Spytaliśmy gaździnę, nie wszyscy się ucieszą. Nie do wiary, skąd to wiedzą

Najdroższy na świecie grzyb w polskich lasach

Gąska sosnowa , bo o niej nowa, to wyjątkowy grzyb, który jest nazywany najdroższym na całym świecie. Otóż za kilogram zbiorów należy zapłacić ok. 8,5 tys. zł . Wszystko ze względu na rzadkość jej występowania. Co ciekawe, jest bardzo trudna do uprawy w hodowli, a więc dlatego niemal wszystkie dostępne na rynku okazy są zebrane na dziko.

Okazuje się jednak, że zbieranie gąski sosnowej wcale nie jest takie łatwe . Należy wyciąć ją we właściwym momencie wzrostu, aby zachowała odpowiedni smak i była bogata w walory odżywcze. To także bardzo delikatny grzyb, a więc nietrudno o jego uszkodzenie podczas zbiorów.

Niektórym aromat gąski sosnowej przypomina ten cynamonu , a utrzymuje się on nawet po obróbce termicznej. Najczęściej dodaje się ją do dań z ryżem, zup, jajek i morskich glonów. Jej smakiem rozkoszują się nawet najbardziej cenieni krytycy kulinarni.

grzyby
fot. canva/gettyimages

Gąska sosnowa w Polsce

Gąskę sosnową najczęściej można spotkać w lasach iglastych, zwłaszcza tych sosnowych, gdzie z drzewami tworzy mikoryzę. W Polsce po raz pierwszy jej wystąpienie zapisano w 1921 roku. Później przez wiele lat słuch o niej zaginął, a kolejne jej zbiory się miały miejsce dopiero w 2021 roku. Wtedy pojawiła się w Gdańsku oraz gminie Zawoja (woj. małopolskie).

Najdroższy grzyb na świecie występuje głównie w Azji, gdzie jest nie tylko cenionym smakołykiem, ale również symbolem luksusu i prestiżu. Można natknąć się na niego również w USA.

gąska sosnowa
fot. canva/gettyimages

Czytaj też: To tam Polacy polecą na wakacje w 2025 roku. Ceny idą w dół, aż żal nie skorzystać

To tutaj znaleźli grzybowego giganta, nie do wiary, ile ważył. Na widok borowika opadają szczęki
Grzyb jak z kosmosu w polskich lasach. Choć hipnotyzuje wyglądem, lepiej go nie zbierać
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy