Zostało jeszcze 2,9 mln bonów turystycznych do wykorzystania. Hotelarze liczą na majówkę i wakacje
Bon turystyczny wprowadzony przez polski rząd, miał wspierać polską branżę turystyczną w czasie pandemii. Okazuje się, że aktywowane zostały dopiero 1,3 mln sztuk dodatku, a 2,9 mln jeszcze jest do wykorzystania. Hotelarze liczą na nadrobienie strat w czasie majówki i wakacji 2021.
-
Polacy wykorzystali do tej pory 1,3 mln bonów turystycznych. Zostało jeszcze 2,9 mln
-
Hotelarze mają nadzieję na odrobienie strat dzięki długiemu weekendowi majówkowemu oraz wakacjom, choć sytuacja nie jest pewna
-
Turyści obawiają się, że ich obiekty mogą niespodziewanie zostać objęte lockdownem
Bon turystyczny miał zachęcić Polaków do spędzania wakacji i urlopów na terenie kraju, co z kolei zapowiadane było jako wsparcie polskiej branży turystycznej. Niestety okazuje się, że podróżni niechętnie korzystają z dodatku - do tej pory użyto zaledwie 1,3 mln świadczeń, których w puli jest ponad 4,2 miliona .
Niewielu Polaków wykorzystuje bon turystyczny
2,9 mln bonów turystycznych, które wciąż nie zostały wykorzystane przez Polaków, opiewają na kwotę ponad 800 mln zł . Tak potężna kwota bez wątpienia stanowiłaby pomoc dla branży turystycznej, problem jednak w tym, że podróżni niechętnie po nią sięgają.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
500+ na wakacje przyznawane jest dla dzieci wyjeżdżających na wakacje (1000 zł dla młodych niepełnosprawnych). Do skorzystania z pieniędzy uprawnionych jest około 6,5 mln beneficjentów, co podsumował Dziennik Gazeta Prawna.
Niechęć do korzystania z bonów wynikać może z niepewnej sytuacji pandemicznej. Pierwsza fala doprowadziła do zamrożenia branży hotelowej, przez co turyści napotykali wiele ograniczeń w podróżach. Sprawiało to, że na wyjazdy decydowało się mniej ludzi, a co za tym idzie - rozdano mniej bonów.
Hotelarze pokładają nadzieje w tegorocznej majówce oraz wakacjach, jednak to również nie jest pewne. Obecnie wiele krajów wprowadza łagodzenie obostrzeń dla zagranicznych turystów, zachęcając ich do przylotów . Polacy są już zmęczeni przebywaniem w domach, wielu więc może zdecydować się na spędzenie czasu w krajach typowo wakacyjnych, gdzie ceny są porównywalne do tych nad polskim morzem czy w górach.
Kolejnym problemem może być też niepewność dotycząca zakazów obowiązujących na terenie kraju. W ostatnich tygodniach lockdowny wprowadzane są lokalnie w wyniku rosnącej liczby zakażeń. Wiele osób obawia się, że na majówkę lub wakacje miejsca, w których zamierzają wypoczywać, spotka podobny los.
– Klienci chcą przede wszystkim mieć pewność, że nasz obiekt będzie otwarty podczas planowanego przez nich pobytu. W związku z tym pytają, czy nie planujemy zamknięcia. Dostajemy wiele tego typu zapytań – powiedziała Dziennikowi Gazecie Prawnej menadżer generalny NYX Hotel Warsaw, Paulina Kołodziejczyk.
DGP wskazuje, że niższe zainteresowanie jest zauważalne w każdym regionie Polski, co niepokoi przedsiębiorców . Wciąż mają nadzieję na zarobek w letnim sezonie urlopowym, jednak wykorzystanie bonu turystycznego przez pandemię wciąż stoi pod znakiem zapytania.
500+ na wakacje ma pomóc również niepełnosprawnym
Osoby odpowiedzialne za polski bon turystyczny deklarują bezustanny rozwój oferty tego świadczenia, co ma poprawiać jego atrakcyjność. Niedawno pojawiły się wiadomości o pracach prowadzonych ku dostosowaniu sektora turystycznego do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Z pomocą 500+ na wakacje, obiekty noclegowe przystosowują się do wymagań grup wrażliwych, m.in. montując udogodnienia czy poszerzając swoje oferty.
– Zapewnienie dostępności powinno być głównym celem poprawy jakości i konkurencyjności ośrodków turystycznych. Polska Organizacja Turystyczna podejmuje działania skierowane do przedstawicieli branży turystycznej, zachęcające i angażujące ich do podnoszenia jakości oferty skierowanej do rodzin z dziećmi i uwzględniającej potrzeby wrażliwych grup. Współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami, które mogą pomóc właścicielom obiektów w zrozumieniu specyficznych potrzeb, istniejących barier i sposobów ich pokonywania – stwierdziła niedawno Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Więcej na ten temat przeczytać można tutaj .
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna