Turysci.pl
agroturystyka nie otrzyma wsparcia od rządu

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Alfista33/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

GK: Agroturystyka nie dostanie żadnej pomocy od rządu

4 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rządowa pomoc niestety nie dotrze do gospodarstw agroturystycznych. Rolnicy wynajmujący pokoje turystom nie dostaną ani grosza wsparcia po kryzysie pandemicznym. Taką informację udało się uzyskać od Ministerstwa Rozwoju Gazecie Krakowskiej.

Rządowe tarcze pomocowe nie będą wspierały gospodarstw agroturystycznych. Działania te miały uratować najbardziej poszkodowane w wyniku pandemii branże, jednak najwyraźniej, zdaniem polityków, nie zaliczają się do nich rolnicy żyjący z wynajmu pokoi turystom na wsi. 

Agroturystyka bez wsparcia rządu

Jakiś czas temu okazało się, ze agroturystyka nie została objęta planem pomocy rządu. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z prezesem Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej, który poinformował nas, że wysłał w tej sprawie list do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sytuacja była bardzo napięta, jednak w końcu przyszła odpowiedź. 

Wiesław Czerniec przekazał nam wiadomość, którą otrzymał od polityka. Zgodnie z jego treścią, prośba o pomoc została przekazana do wicepremiera, Jarosława Gowina. Jak się jednak okazuje, ostatecznie rolnicy zostaną bez pomocy i nic nie wskazuje, by coś w tej sprawie miało się w najbliższym czasie zmienić. 

Gazeta Krakowska otrzymała odpowiedź w tej sprawie od Ministerstwa Rozwoju ws. agroturystyki. Wynika z niej, że właściciele utrzymujący się w znacznej mierze z wynajmu pokoi podróżnym, nie otrzymają ani grosza. 

Celem przyjętego 19 stycznia przez rząd rozporządzenia jest wsparcie przedsiębiorców, którzy są obecnie dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Będzie to kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który pomoże zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania weszły w życie od 1 lutego 2021 r. (...). Wiemy, że część rolników świadczy usługi hotelarskie w wymiarze do 5 pokoi, a dochód uzyskany z tych usług zwolniony jest z podatku dochodowego. Rolnicy ci ubezpieczeni są w KRUS i nie są uprawnieni do skorzystania z pomocy w ramach tarczy (uchwalonej 19 stycznia) – czytamy w wiadomości przekazanej Gazecie Krakowskiej. 

Warto podkreślić, że tylko w powiecie tatrzańskim z agroturystyki żyje około 2 tysiące osób, ich liczba w całym kraju jest więc kilkukrotnie wyższa. Podkreślał to w swoim piśmie również prezes PFTW.

W chwili obecnej na polskiej wsi funkcjonuje kilka tysięcy gospodarstw agroturystycznych, prowadzących swoją działalność bez rejestrowania działalności gospodarczej. [...] Nie jest to więc szara strefa, ale rzesza ludzi, która pragnie godnie żyć i pracować na polskiej wsi, nie sięgając po zasiłki i inne formy pomocy – mogliśmy przeczytać w liście, który Wiesław Czerniec wysyłał do Ministerstwa i udostępnił portalowi Turyści.pl.

Wszystko przez jeden zapis

Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszą odsłoną tarczy pomocowej rządu, na wsparcie mogą liczyć hotele, pensjonaty oraz kwatery prywatne. Z czego wynika więc wykluczenie gospodarstw agroturystycznych? Otóż widnieje tam zapis, że pieniądze należą się biznesom oznaczonym w PKD kodem 55.20.Z, w których kod ten jest ich „przeważającą działalnością". W przypadku rolników wynajmujących do 5 pokoi wygląda to jednak inaczej

I tu właśnie jest pies pogrzebany. My bowiem po pierwsze nie prowadzimy działalności gospodarczej (w sensie ustawowym), więc nie mamy z ZUS-em nic wspólnego. Co więcej, w REGONACH, jakie nadane są naszym gospodarstwom co prawda widnieje kod 55.20.Z, ale wpisany jako „działalność dodatkowa", a nie „przeważająca". Tą ostatnią jest produkcja rolno-zwierzęca mimo, że wielu z nas nie prowadzi fizycznie żadnych upraw, tylko w całości żyje wyłącznie z turystów – cytuje Dariusza Nowobillskiego, prowadzącego agroturystykę w Białce Tatrzańskiej, Gazeta Krakowska. 

Ustawa z 29 sierpnia 1997 roku rzeczywiście zezwala mieszkańcom wsi na prowadzenie usług hotelarskich bez konieczności zakładania i rejestracji firmy. Warunkiem jest tylko to, by wynajmował maksymalnie pięć pokoi, a roczny dochód nie przekraczał 100 tysięcy złotych. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Gazeta Krakowska

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >