Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > GK: Agroturystyka nie dostanie żadnej pomocy od rządu
Patryk Korzec
Patryk Korzec 04.02.2021 22:28

GK: Agroturystyka nie dostanie żadnej pomocy od rządu

agroturystyka nie otrzyma wsparcia od rządu
zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Alfista33/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Rządowe tarcze pomocowe nie będą wspierały gospodarstw agroturystycznych. Działania te miały uratować najbardziej poszkodowane w wyniku pandemii branże, jednak najwyraźniej, zdaniem polityków, nie zaliczają się do nich rolnicy żyjący z wynajmu pokoi turystom na wsi. 

Agroturystyka bez wsparcia rządu

Jakiś czas temu okazało się, ze agroturystyka nie została objęta planem pomocy rządu. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z prezesem Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej, który poinformował nas, że wysłał w tej sprawie list do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sytuacja była bardzo napięta, jednak w końcu przyszła odpowiedź. 

Wiesław Czerniec przekazał nam wiadomość, którą otrzymał od polityka. Zgodnie z jego treścią, prośba o pomoc została przekazana do wicepremiera, Jarosława Gowina. Jak się jednak okazuje, ostatecznie rolnicy zostaną bez pomocy i nic nie wskazuje, by coś w tej sprawie miało się w najbliższym czasie zmienić. 

Gazeta Krakowska otrzymała odpowiedź w tej sprawie od Ministerstwa Rozwoju ws. agroturystyki. Wynika z niej, że właściciele utrzymujący się w znacznej mierze z wynajmu pokoi podróżnym, nie otrzymają ani grosza. 

Celem przyjętego 19 stycznia przez rząd rozporządzenia jest wsparcie przedsiębiorców, którzy są obecnie dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Będzie to kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który pomoże zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nowe rozwiązania weszły w życie od 1 lutego 2021 r. (...). Wiemy, że część rolników świadczy usługi hotelarskie w wymiarze do 5 pokoi, a dochód uzyskany z tych usług zwolniony jest z podatku dochodowego. Rolnicy ci ubezpieczeni są w KRUS i nie są uprawnieni do skorzystania z pomocy w ramach tarczy (uchwalonej 19 stycznia) – czytamy w wiadomości przekazanej Gazecie Krakowskiej. 

Warto podkreślić, że tylko w powiecie tatrzańskim z agroturystyki żyje około 2 tysiące osób, ich liczba w całym kraju jest więc kilkukrotnie wyższa. Podkreślał to w swoim piśmie również prezes PFTW.

W chwili obecnej na polskiej wsi funkcjonuje kilka tysięcy gospodarstw agroturystycznych, prowadzących swoją działalność bez rejestrowania działalności gospodarczej. [...] Nie jest to więc szara strefa, ale rzesza ludzi, która pragnie godnie żyć i pracować na polskiej wsi, nie sięgając po zasiłki i inne formy pomocy – mogliśmy przeczytać w liście, który Wiesław Czerniec wysyłał do Ministerstwa i udostępnił portalowi Turyści.pl.

Wszystko przez jeden zapis

Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszą odsłoną tarczy pomocowej rządu, na wsparcie mogą liczyć hotele, pensjonaty oraz kwatery prywatne. Z czego wynika więc wykluczenie gospodarstw agroturystycznych? Otóż widnieje tam zapis, że pieniądze należą się biznesom oznaczonym w PKD kodem 55.20.Z, w których kod ten jest ich „przeważającą działalnością". W przypadku rolników wynajmujących do 5 pokoi wygląda to jednak inaczej

I tu właśnie jest pies pogrzebany. My bowiem po pierwsze nie prowadzimy działalności gospodarczej (w sensie ustawowym), więc nie mamy z ZUS-em nic wspólnego. Co więcej, w REGONACH, jakie nadane są naszym gospodarstwom co prawda widnieje kod 55.20.Z, ale wpisany jako „działalność dodatkowa", a nie „przeważająca". Tą ostatnią jest produkcja rolno-zwierzęca mimo, że wielu z nas nie prowadzi fizycznie żadnych upraw, tylko w całości żyje wyłącznie z turystów – cytuje Dariusza Nowobillskiego, prowadzącego agroturystykę w Białce Tatrzańskiej, Gazeta Krakowska. 

Ustawa z 29 sierpnia 1997 roku rzeczywiście zezwala mieszkańcom wsi na prowadzenie usług hotelarskich bez konieczności zakładania i rejestracji firmy. Warunkiem jest tylko to, by wynajmował maksymalnie pięć pokoi, a roczny dochód nie przekraczał 100 tysięcy złotych. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Gazeta Krakowska