Turysci.pl
rząd pominął agroturystkę

Pixabay/ RealAKP

Agroturystyka pominięta przez pomoc rządową. Napisali list do ministra. Mamy odpowiedź

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Rząd ogłosił kilka planów pomocowych dla przedsiębiorstw, jednak w żadnym z nich nie zostały uwzględnione gospodarstwa agroturystyczne. Prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" napisał list do Ministra Rolnic

Agroturystyka nie została objęta żadnym z planów pomocowych oferowanych przez rząd. W ostatnich latach takie gospodarstwa cieszyły się rosnącą popularnością, szczególnie wśród mieszkańców miast. Problemy pojawiły się jednak po wybuch pandemii koronawirusa.

Agroturystyka chce rządowej pomocy

Zgodnie z opublikowaną 19 stycznia kwalifikacją przedsiębiorstw, o rekompensaty finansowe mogą starać się m.in. biznesy określone w Polskiej Kwalifikacji Działalności kodem 55.20.Z. Problem w tym, że kod ten musi być „przeważającą działalnością", a w przypadkach wielu ośrodków jest to „działalność dodatkowa", przez co wiele gospodarstw nie zostało objętych pomocą.

Redakcja Turyści.pl skontaktowała się w tej sprawie z prezesem Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne". Wiesław Czerniec odpowiedział nam, że wysłał w tej sprawie pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi, w którym zwrócił się z apelem o pomoc rządu „dla rolników świadczących usługi hotelarskie na wsi". Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule.

Wiesław Czerniec otrzymał wiadomość od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 28 stycznia 2021 roku. Z udostępnionego nam pisma wynika, że sprawa została przekazana dalej, do Wicepremiera i Ministra Rozwoju, Pracyi Technologii Jarosława Gowina.

W piśmie adresowanym do Jarosława Gowina czytamy, że Ministerstwu zostało przekazane pismo Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, w którym przedstawiona została bardzo trudna sytuacja finansowa branży agroturystycznej, w związku z epidemią koronawirusa i brakiem odpowiedniej pomocy z tytułu tarczy antykryzysowej dla rolników prowadzących działalność agroturystyczną bez jej rejestrowania.

Pragnę podkreślić, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stoi na stanowisku, iż konieczne jest znalezienie rozwiązania, które umożliwiłoby wsparcie rolników faktycznie dotkniętych ekonomicznymi skutkami epidemii, dla których wpływy z działalności agroturystycznej stanowią istotny element rodzinnego budżetu – czytamy w piśmie udostępnionym redakcji Turyści.pl.

Należy także podkreślić, że dotychczasowy brak konkretnej pomocy w przedmiotowym zakresie może prowadzić w dłuższej perspektywie do działań rolników, które nie byłyby korzystne z punktu widzenia interesów państwa. Możliwość prowadzenia gospodarstw agroturystycznych bez rejestrowania działalności gospodarczej stworzyło polskie prawodawstwo m.in. w celu zatrzymania migracji do miast, mając na uwadze szczególną rolę i misję polskiego rolnictwa – czytamy.

Ministerstwo Rolnictwa zwróciło się do Jarosława Gowina o ponowne rozważenie ujęcia w tarczy antykryzysowej gospodarstw agroturystycznych oraz wyraziło nadzieje na rozwiązanie sprawy pomyślne dla polskich rolników.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Turyści.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >