Znajdowały się pod lodowcami przez 12 tys. lat. Najnowsze odkrycie napawa niepokojem
Lodowce w Andach topnieją w mgnieniu oka. Jak zaobserwowali naukowcy, doprowadziło to do odsłonięcia skał, które do tej pory, przez ok. 12 tys. lat pozostawały ukryte. Przeprowadzono badania i pobrano próbki, wyniki okazały się bardzo niepokojące.
Odkrycie naukowców w Andach
O tym, że na Ziemi zmienia się klimat, wszyscy wiemy, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co właściwie to oznacza. Naukowcy od lat alarmują, że wraz ze zmianą temperatury, topnienie lodowców jest nieuniknione, a to się właśnie dzieje w Andach .
Andy obfitują w stałe lodowce, którym od wielu lat przyglądają się naukowcy. Najnowsze odkrycie, do którego tam doszło, jest z jednej strony niezwykle ciekawe, a z drugiej niepokojące.
Naukowcy zbadali odkryte przez topnienie lodowców skały
Lodowce w Andach ukazały skały, które przez ok. 12 tys. lat były ukryte. Naukowcy postanowili je zbadać, jednak nie spodziewali się takich rezultatów. Pobrane z odsłoniętych skał próbki rzadkich izotopów potwierdziły tendencję szybkiego cofania się lodowców.
- Zasadniczo nie znaleźliśmy berylu-10 ani węgla-14 w żadnej z 18 próbek podłoża skalnego. To mówi nam, że nigdy wcześniej nie było znaczącej ekspozycji tego obszaru na promieniowanie kosmiczne co najmniej od czasu, gdy te lodowce uformowały się podczas ostatniej epoki lodowcowej - powiedział Andrew Gorin, prowadzący badania.
Ile długości mierzą Andy?
Andy znajdują się w Ameryce Południowej na terytorium Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Chile i Argentyny. To właśnie tam znajduje się najdłuższe na świecie pasmo górskie. Ma ok. 9 tys. km długości ciągnie się wzdłuż granicy między dwiema płytami tektonicznymi. Najwyższy szczyt wynosi nawet 6 tys. metrów .
Czytaj też: Każda z żon dostała po jednej. Arabski turysta wydał w Zakopanem 2,5 tysiąca złotych na te prezenty