Turysci.pl Świat Zacznie się tej nocy. Spektakularne zjawisko nad całą Polską. Koniecznie spójrz w niebo
fot. canva/ Mordolff

Zacznie się tej nocy. Spektakularne zjawisko nad całą Polską. Koniecznie spójrz w niebo

28 lipca 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Przesąd mówi, że kiedy zobaczy się na niebie "spadającą gwiazdę", warto pomyśleć życzenie. Właśnie teraz warto patrzeć w górę, bo można na nim zobaczyć wyjątkowe pełnie Księżyca, ale i najbardziej wyczekiwany spektakl astronomiczny tego lata. Przygotuj koc, lornetkę i najlepszy aparat fotograficzny, bo spadające meteory zaleją niebo swoim blaskiem. Już wiemy, kiedy czeka nad przedsmak emocji związanych z deszczem Perseidów i skąd najlepiej obserwować lipcowe Akwarydy.

Noc Spadających Gwiazd 2024. Przed Perseidami ujrzymy Akwarydy

Astroturyści, jak nazywamy specyficzny typ turystów z zacięciem do odwiedzania miejsc, które dają możliwość obserwacji zjawisk astronomicznych, doskonale wiedzą, że grzechem jest nie spędzać letnich nocy pod gołym niebem . Lipiec i sierpień to wprost idealny czas, aby odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody, z dala od zanieczyszczenia świetlnego i dużych ośrodków miejskich. Powód jest prosty: przed nami noc maksimum roju Południowe Delta Akwarydy.

Południowe Delta Akwarydy są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza. Jego radiant, a więc miejscem, gdzie rozbiegają się meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, a prędkość materii skalnej z roju wynosi 41 km/s.

Czytaj więcej: Po co turyści w Chorwacji zabierają ocet na plażę? Problem z roku na rok jest coraz większy

Południowe delta Akwarydy – kiedy oglądać?

Magiczne zjawisko na niebie wcale nie należy do rzadkich. O spadaniu gwiazd, jak potocznie nazywamy deszcz meteorów, mówi w sytuacji, kiedy przez powłokę gazową otaczającą Ziemię przelatuje jednocześnie wiele meteorów należących do tego samego roju. Jak nazwa sama wskazuje, spektakl z udziałem Południowego Delta Akwarydy najlepiej oglądać z południowej półkuli Ziemi, ale w Polsce dostrzeżenie chmary rozbłysków wcale nie jest niemożliwe. Zaplanuj więc piknik astronomiczny ze spadającymi gwiazdami.

Teoretycznie rój meteorów Południowe delta Akwarydy jest aktywny od 12 lipca do 19 sierpnia. Dokładny moment maksimum w tym roku przypada na godzinę 17:16 30 lipca, ale już w poprzedzające noce 27, 28 i 29 lipca można podziwiać szczytową aktywność roju meteorów. Nocą, gdy przypada kulminacja tego zjawiska, będzie można obserwować nawet 25 zjawisk na godzinę. Najwięcej meteorów spadnie na niebie tuż po północy.

Czytaj więcej: Kolejne biuro podróży w rozsypce. Wakacje przepadły, klienci zostali na lodzie

Deszcz Perseidów już wkrótce na niebie

Należy wspomnieć, że Akwarydy to jedynie próbka tego, co czeka nas w sierpniu. Perseidy, które czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca”, są widoczne na niebie już teraz. Największą aktywność osiągną za dwa tygodnie, czyli w nocy z 12 sierpnia na 13 sierpnia. Właśnie wtedy warto wypatrywać migoczących punktów na nieboskłonie. Najlepszym miejscem są ciemne łąki i pola, gdzie żadne uliczne latarnie i neony nie będą w stanie przyćmić ich blasku. Niewykluczone, że szczęśliwcy zobaczą je na niebie z okna lub balkonu.

Do obserwacji zjawisk astronomicznych nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Zjawisko będzie widoczne w Polsce gołym okiem. O ile dopisze pogoda, a niebo będzie bezchmurne, atrakcji nie zabraknie, a spektakl będzie bardzo udany. Dlatego nie zwlekajcie z obserwacjami, bo każda spadająca gwiazda to potencjalnie jedno spełnione życzenie.

Huragan nawet 120km/h i podtopienia. Sztorm na Bałtyku. Cyklon Kirsti pędzi przez Polskę
Kolejny skandal na IO. Co za wstyd, po tym musieli opuścić wioskę olimpijską w Paryżu
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Wcześniej redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy