Wyłoniły się spod śniegu na Pomorzu. Leśnicy nie mogli uwierzyć, w to co widzą
Wszystko wskazuje na to, że chłodniejsza aura zawitała do Polski już na dobre. Choć o złotej jesieni, która jest prawdziwym rajem dla miłośników spacerów w pięknych okolicznościach przyrody i grzybiarzy, można już zapomnieć, nie oznacza to, że w lasach brakuje niespodzianek. Na jedną z nich natknęli się leśnicy na Pomorzu.
Zima w Polsce
W tym sezonie zima w Polsce dała już o sobie znać. Choć w wielu miejscach w kraju mogliśmy już zaobserwować śnieg i temperatury spadły poniżej zera , może się wydawać, że chłodniejsza aura, póki co odpuściła. Mimo wszystko dla wielu sezon na leśne przechadzki się już skończył. Nie oznacza to jednak, że nie można spotkać w nich prawdziwych niespodzianek. Swoim odkryciem pochwalili się leśnicy z Nadleśnictwa Sławno.
Czytaj też: Pojawią się na ulicach Zakopanego. Już nie turyści z Bliskiego Wschodu, ale zaskoczenie
Nie powstrzymał ich nawet śnieg
Interesujące zjawisko miało miejsce w okolicach Pomiłowa (gmina Sławno, woj. zachodniopomorskie). 25 listopada br. leśnicy mocno zdziwili się, widząc, co wystaje spod śniegu . Pomimo przymrozków i białego puchu, który jeszcze ostał się na ziemi, znaleźli tam grzyby.
Rydze mogły przetrzymać ostatnie mrozy. Kanie mają słabą odporność na zimno i znalezienie takiego grzyba pod koniec listopada to bardzo duże zaskoczenie. Kurki? Czasami się trafiają w listopadzie, ale generalnie powinno już być po sezonie grzybowym - mówi Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno, cytowany przez "Dziennik Bałtycki".
Jak się okazuje, dary jesieni można znaleźć także w końcówce tej pory roku . Zdjęcie udostępnione w sieci wywołało dyskusję wśród internautów, okazuje się, że niektórym z nich także trafiały się w ostatnim czasie podobne okazy w leśnym runie.
Zimowe grzybobranie
W komentarzach pod zdjęciami udostępnionymi na Facebooku przez “Dziennik Bałtycki” użytkownicy sieci nie tylko dziwią się znaleziskom leśników, ale także dzielą własnymi doświadczeniami. Część z nich udostępniła nawet zdjęcia własnych zbiorów. Oprócz rydzów i kurek można zobaczyć na nich także borowiki oraz opieńki .
Większość internautów dziwi się, że grzyby można znaleźć w lasach pomimo wyraźnie nadchodzącej zimy , dlatego że zazwyczaj naturalną pora ich wyrastania jest wczesna jesień. Najwięcej okazów można znaleźć mniej więcej od połowy września do wystąpienia pierwszych mrozów. Ujemne temperatury, które teraz regularnie występują już w Polsce, nie działają korzystnie na ich wzrost. Jak widać, zdarzają się jednak wyjątki.