Turysci.pl Polska Warszawa nie jest już największym miastem w Polsce. Nowy lider może zaskoczyć
Fot. Pixabay

Warszawa nie jest już największym miastem w Polsce. Nowy lider może zaskoczyć

29 lipca 2023
Autor tekstu: Magda Antoł

Nieoczekiwanie Warszawa straciła pozycję lidera w rankingu największych miast w Polsce. Obecnie już nie jest największa pod względem powierzchniowym. W wyniku zmiany w przepisach inne polskie miasto prześcignęło stolicę o ponad 100 km2.

Nowe przepisy wydłużyły granice nadmorskich miast. W rezultacie ich powierzchnie znacznie się zwiększyły w porównaniu do reszty miejscowości. Wprowadzanie zmian w przepisach zaczęło się od mola.

Gdańsk został największym miastem w Polsce

Po wprowadzeniu nowych przepisów, okazało się, że powierzchnia Gdańska wzrosła ponad dwa razy. W rezultacie miasto wyprzedziło Warszawę w rankingu największych miast Polski. Aktualna powierzchnia Gdańska wynosi 683 km2. Stolica Polski spadła na 2. miejsce z wynikiem 517 km2. Zmiany nastąpiły również w innych pomorskich miastach. Na podium znalazła się Gdynia, wyprzedzając Kraków i Szczecin.

Nowe przepisy zmieniły granice miast

Zmiany nastąpiły dzięki nowym przepisom. Historia ich wprowadzenia zaczęła się kilka lat temu w Pucku. Miejscowy przedsiębiorca chciał postawić molo. Podczas wizyty w starostwie dowiedział się, że urzędnicy wydadzą mu niezbędne dokumenty. Jednak mogli to zrobić tylko do linii brzegowej, co znacznie utrudniłoby budowę mola.

Wobec tego przystąpiono do zmiany przepisów. Przede wszystkim ustalono granicę zewnętrzną morza terytorialnego. Wody do nowej granicy zostały przejęte przez okoliczne samorządy w Zatoce Gdańskiej.

“Takim klasycznym przykładem jest Gdańsk. Granica miasta Gdańska do tej pory kończyła się na linii brzegowej, a teraz ta granica została przedłużona, rozciąga się do linii podstawowej morza terytorialnego. Do tej pory to były wody polskie, natomiast te wody nie były włączone czy powierzchnia tych wód nie była włączona do powierzchni miast położonych tutaj nad brzegiem” - wytłumaczył TVN24 Marcin Grudzień, przedstawiciel Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Nie tylko Gdańsk i okoliczne miasta urosły

Nie tylko miasta w Zatoce Gdańskiej urosły. Swoje powierzchnie zwiększyły województwo pomorskie oraz Polska. Zmiany na mapie Polski nie są rzadkością. Dzięki nim niektóre miasta znacznie zyskują chociażby na liczbie mieszkańców.

“Wzrost liczby mieszkańców przekłada się też na liczbę dedykowanych środków z różnych źródeł, w tym ze środków Unii Europejskich czy z funduszy krajowych” - dodał w rozmowie z TVN24 Grzegorz Potęga, radny sejmiku województwa lubuskiego.

Alarm na Odrze. W rzece pojawiły się śnięte ryby
Francuski zamek w polskiej wsi. Dziś zachwyca niezwykłym wyglądem
Obserwuj nas w
autor
Magda Antoł
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy