Turysci.pl
Poprzewracane znaki w Karkonoskim Parku Narodowym

Fot. Karkonoski Park Narodowy

Wandalizm w Karkonoskim Parku Narodowym. Poprzewracane tyczki i znaki kierunkowe

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Akt wandalizmu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak poinformowali pracownicy, nieznana osoba pokrzywiła znaki kierunkowe na szlakach oraz poprzewracała tyczki. Takie zachowanie mogło doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla turystów nieobeznanych z terenem.

  • Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego ktoś poprzewracał i wykrzywił znaki kierunkowe oraz tyczki

  • Elementy te ułatwiają nawigację turystom, podróżującym po górach

  • Straż Parku musiała naprawiać uszkodzenia, a internauci nie kryli oburzenia w komentarzach

Zarówno Karkonoski Park Narodowy, jak i inne tereny górskie w Polsce, w ostatnim czasie cieszą się znacznym zainteresowaniem wśród turystów. Gdy 8 maja zezwolono na działalność hoteli w Polsce, tysiące podróżnych zdecydowało się na spędzenie choć kilku dni w innym otoczeniu.

Wiele osób wybrało wędrówkę górskimi szlakami, jednak nie każdy potrafi się odpowiednio zachować. Przykre wpadki i nieprzyjemne sytuacje zdarza się wywołać zarówno przyjezdnym gościom, jak i okolicznym mieszkańcom. Tym razem nie wiadomo, kto dopuścił się aktu wandalizmu w Karkonoskim Parku Narodowym, pewne jest natomiast to, że było to zachowanie bardzo nieodpowiedzialne i karygodne.

Wandalizm w Karkonoskim Parku Narodowym

O zdarzeniu poinformowali pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego na swoim profilu na Facebooku. Jak możemy przeczytać we wpisie opatrzonym zdjęciami, „ktoś poprzewracał tyczki i pokrzywił znaki kierunkowe na szlakach".

TOPR ostrzega przed niekorzystną pogodą w górach

TOPR: Wysoko w górach możliwe nowe opady śniegu

CZYTAJ DALEJ

Szkody naprawiać musiała Straż Parku. Choć zniszczenia nie wydają się na pierwszy rzut oka poważne, to jednak zdawać sobie trzeba sprawę z konsekwencji, do których mogą doprowadzić.

Tyczki umieszczanie wzdłuż szlaku służą turystom, których podczas wędrówki spotkała bardzo zła pogoda. Przy ograniczonej widoczności, łatwo się zgubić i nabawić bardzo poważnych kłopotów. Dzięki tyczkom natomiast można łatwiej zlokalizować szlak. Co więcej, każda z nich posiada przypisany numer o lokalizacji GPR. W sytuacji kryzysowej można dzięki nim łatwo powiedzieć ratownikom, gdzie się znajdujemy.

Znaki kierunkowe z charakterystycznymi oznaczeniami szlaków pomagają piechurom natomiast iść odpowiednim szlakiem i dostać się w miejsce, w które chcą. Często informują również o odległości dzielącej dane miejsce od punktów orientacyjnych czy schronisk.

Zniszczenie tych elementów może sprowadzić na turystę nieznającego tereny bardzo poważne niebezpieczeństwo. Szczególnie teraz, gdy warunki pogodowe zmieniają się bardzo często i piechurzy wychodzący na szlak muszą być przygotowani na wiele scenariuszy.

W górach wciąż warunki są wymagające

Karkonoski Park Narodowy regularnie w swoich mediach społecznościowych informuje o warunkach pogodowych w górach. Wczoraj pojawiło się nagranie pokazujące sytuację na Przełęczy Karkonoskiej. Jak czytamy we wpisie, przyszła odwilż, a na szlakach pojawia się woda. Może ona znacznie utrudnić piesze wycieczki.

Nie lepiej wygląda sytuacja w wyższych partiach gór, gdzie wciąż zalegać może śnieg. Widać to wyraźnie w nagraniu opublikowanym przez KPN 12 maja.

Na górze w Karkonoszach trwa odwilż. Wiele szlaków, w tym Droga nad Reglami czy szlaki do Odrodzenia są pokryte mokrym śniegiem, śliskie i wymagające – ostrzegają eksperci.

Każdy turysta, wybierający się na wycieczkę w góry, proszony jest o odpowiednie przygotowanie się do wędrówki. Niezbędny może okazać się płaszcz przeciwdeszczowy oraz nieprzemakalne, wysokie obuwie. Warto również w plecaku mieć zapasowe, ciepłe ubrania na wypadek spadku temperatury czy silnego wiatru.

Ratownicy polecają zawsze mieć w telefonie zainstalowaną aplikację Ratunek. Dzięki niej w sytuacji kryzysowej i zagrażającej zdrowiu i życiu turysty, łatwo jest powiadomić służby ratunkowe.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Karkonoski Park Narodowy

Podobne artykuły

Parki rozrywki apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń

Polska

Parki rozrywki chcą przyjmować turystów, a nie ma ich na liście. Apelują do rządu o odmrożenie

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Turyści na Mazurach nie mogą korzystać z toalet

Polska

Turyści żeglujący na Mazurach mają kłopoty. Działalność portowa zabroniona do 7 maja

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >