Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wandalizm w Karkonoskim Parku Narodowym. Poprzewracane tyczki i znaki kierunkowe
Patryk Korzec
Patryk Korzec 14.05.2021 15:48

Wandalizm w Karkonoskim Parku Narodowym. Poprzewracane tyczki i znaki kierunkowe

Poprzewracane znaki w Karkonoskim Parku Narodowym
Fot. Karkonoski Park Narodowy

Akt wandalizmu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak poinformowali pracownicy, nieznana osoba pokrzywiła znaki kierunkowe na szlakach oraz poprzewracała tyczki. Takie zachowanie mogło doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych dla turystów nieobeznanych z terenem.

  • Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego ktoś poprzewracał i wykrzywił znaki kierunkowe oraz tyczki

  • Elementy te ułatwiają nawigację turystom, podróżującym po górach

  • Straż Parku musiała naprawiać uszkodzenia, a internauci nie kryli oburzenia w komentarzach

Zarówno Karkonoski Park Narodowy, jak i inne tereny górskie w Polsce, w ostatnim czasie cieszą się znacznym zainteresowaniem wśród turystów. Gdy 8 maja zezwolono na działalność hoteli w Polsce, tysiące podróżnych zdecydowało się na spędzenie choć kilku dni w innym otoczeniu.

Wiele osób wybrało wędrówkę górskimi szlakami, jednak nie każdy potrafi się odpowiednio zachować. Przykre wpadki i nieprzyjemne sytuacje zdarza się wywołać zarówno przyjezdnym gościom, jak i okolicznym mieszkańcom. Tym razem nie wiadomo, kto dopuścił się aktu wandalizmu w Karkonoskim Parku Narodowym, pewne jest natomiast to, że było to zachowanie bardzo nieodpowiedzialne i karygodne.

Wandalizm w Karkonoskim Parku Narodowym

O zdarzeniu poinformowali pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego na swoim profilu na Facebooku. Jak możemy przeczytać we wpisie opatrzonym zdjęciami, „ktoś poprzewracał tyczki i pokrzywił znaki kierunkowe na szlakach".

Szkody naprawiać musiała Straż Parku. Choć zniszczenia nie wydają się na pierwszy rzut oka poważne, to jednak zdawać sobie trzeba sprawę z konsekwencji, do których mogą doprowadzić.

Tyczki umieszczanie wzdłuż szlaku służą turystom, których podczas wędrówki spotkała bardzo zła pogoda. Przy ograniczonej widoczności, łatwo się zgubić i nabawić bardzo poważnych kłopotów. Dzięki tyczkom natomiast można łatwiej zlokalizować szlak. Co więcej, każda z nich posiada przypisany numer o lokalizacji GPR. W sytuacji kryzysowej można dzięki nim łatwo powiedzieć ratownikom, gdzie się znajdujemy.

Znaki kierunkowe z charakterystycznymi oznaczeniami szlaków pomagają piechurom natomiast iść odpowiednim szlakiem i dostać się w miejsce, w które chcą. Często informują również o odległości dzielącej dane miejsce od punktów orientacyjnych czy schronisk.

Zniszczenie tych elementów może sprowadzić na turystę nieznającego tereny bardzo poważne niebezpieczeństwo. Szczególnie teraz, gdy warunki pogodowe zmieniają się bardzo często i piechurzy wychodzący na szlak muszą być przygotowani na wiele scenariuszy.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/4022968837796860

W górach wciąż warunki są wymagające

Karkonoski Park Narodowy regularnie w swoich mediach społecznościowych informuje o warunkach pogodowych w górach. Wczoraj pojawiło się nagranie pokazujące sytuację na Przełęczy Karkonoskiej. Jak czytamy we wpisie, przyszła odwilż, a na szlakach pojawia się woda. Może ona znacznie utrudnić piesze wycieczki.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/4019024164857994

Nie lepiej wygląda sytuacja w wyższych partiach gór, gdzie wciąż zalegać może śnieg. Widać to wyraźnie w nagraniu opublikowanym przez KPN 12 maja.

Na górze w Karkonoszach trwa odwilż. Wiele szlaków, w tym Droga nad Reglami czy szlaki do Odrodzenia są pokryte mokrym śniegiem, śliskie i wymagające – ostrzegają eksperci.

Każdy turysta, wybierający się na wycieczkę w góry, proszony jest o odpowiednie przygotowanie się do wędrówki. Niezbędny może okazać się płaszcz przeciwdeszczowy oraz nieprzemakalne, wysokie obuwie. Warto również w plecaku mieć zapasowe, ciepłe ubrania na wypadek spadku temperatury czy silnego wiatru.

Ratownicy polecają zawsze mieć w telefonie zainstalowaną aplikację Ratunek. Dzięki niej w sytuacji kryzysowej i zagrażającej zdrowiu i życiu turysty, łatwo jest powiadomić służby ratunkowe.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Karkonoski Park Narodowy