Turysci.pl Świat Usłyszeli trzask i wszystko runęło. Jaskinia zawaliła się na grupę turystów. Trwa dramatyczna akcja
fot. canva

Usłyszeli trzask i wszystko runęło. Jaskinia zawaliła się na grupę turystów. Trwa dramatyczna akcja

26 sierpnia 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Niepokojące sygnały z południowej Islandii. Częściowemu zawaleniu uległa jaskinia lodowa na lodowcu Breiðamerkurjökull, znajdującym się około 380 kilometrów od stolicy kraju - Reykjaviku. Co najmniej jedna osoba zginęła. Ponadto media informują o osobach zaginionych i rannych. Akcja poszukiwawcza trwała do późnej nocy i została wznowiona rano.

Chcieli zobaczyć jaskinię lodową. Tragedia na Islandii

Natura posiada olbrzymią i często niszczycielską siłę, której potęgę odczuli turyści w miniony weekend. Z doniesień islandzkiej policji dowiadujemy się, że w niedzielę 25 sierpnia lodowiec Breiðamerkurjökull na południu kraju stał się miejscem tragicznego wypadku . Grupa turystów z różnych krajów, licząca w sumie 25 osób, zwiedzała jaskinię lodową w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika.

Czytaj więcej: Amerykanie zachłysnęli się polskim miastem. Pokochali słynne wypieki, a to nie koniec zachwytów

Z informacji przekazanych przez lokalną policję wynika, że część turystów znajdowała się w wąwozie między wejściami do jaskiń. W pewnym momencie ze sklepienia jaskini runęły lodowe sople . Równocześnie część jaskini uległa zawaleniu.

Turyści uwięzieni w jaskini lodowej. Jedna osoba nie żyje

Pierwsze telefony alarmowe rozdzwoniły się tuż po godzinie 15:00 czasu lokalnego (17:00 czasu polskiego). Na miejsce natychmiast skierowano zespoły ratunkowe. Na miejscu działało około 200 ratowników, którzy przez całe popołudnie i wieczór prowadzili akcję ratunkową.

Dwie osoby odniosły poważne obrażenia na skutek zranienia odłamkami lodu. Niestety jedna osoba zmarła na miejscu , drugą w ciężkim stanie przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Reykjaviku. Jej stan określono jako stabilny.

Trwają poszukiwania dwóch zaginionych osób. Ze względu na trudne warunki terenowe i bezpieczeństwo ratowników akcja poszukiwawcza musiała zostać przerwana po zmroku i wznowiona dopiero następnego ranka. Służby ratownicze określiły warunki panujące na lodowcu jako trudne i uniemożliwiły wprowadzenie ciężkiego sprzętu, m.in. pił łańcuchowych. Ratownicy muszą przebijać się przez lód ręcznie.

Jeden z turystów, który wcześniej zwiedzał jaskinię, przekazał RUV, że po wyjściu na powierzchnię słychać było głośny trzask. O wypadku dowiedział się dopiero z mediów po powrocie do hotelu. Według mężczyzny grota miała 3-5 metrów głębokości.

Lodowce kurczą się z każdym rokiem

Jaskinie lodowe to prawdziwe perły Islandii, które każdego roku przyciągają miłośników dzikiej przyrody z całego świata. Jamy składające się z labiryntu tuneli, komór i korytarzy prowadzą do głębi lodowca, gdzie śmiałkowie mogą nacieszyć oczy roztaczającymi się wokół lodowym krajobrazem. W trakcie wyprawy istotne są również wrażenia akustyczne — gdy lodowiec przesuwa się choć o milimetr, w jaskini słyszalne są odgłosy łamania się lodu.

Mimo iż żyjemy w czasach gdy podróżowanie staje się coraz łatwiejsze, zwiedzanie trudno dostępnych jaskiń lodowych na własną rękę to wciąż wielkie niebezpieczeństwo, zwłaszcza bez odpowiedniego przygotowania. Na podstawie obserwacji lodowca Breiðamerkurjökull naukowcy z Uniwersytetu w Dundee dowiedli, że zmiany klimatyczne już mają poważne konsekwencje - islandzkie lodowce nie są już w stanie odbudować się zimą po utracie lodu, która ma miejsce w okresie letnim.

Latem jaskinie lodowe są niestabilne i mają tendencję do zapadania się i nawet uczestnictwo w wycieczce zorganizowanej przez agencję turystyczną nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa.

Zwiedzanie jaskiń lodowych odbywa się przez prawie cały rok (...) Wycieczki prowadzą doświadczeni i solidni przewodnicy górscy. Zawsze można mieć pecha. To "żywa" kraina, wszystko może się zdarzyć
— powiedział szef policji Sveinn Kristján Rúnarsson, cytowany przez BBC.

Wybuch wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców. Turyści obawiają się o swoje loty
Przerażające odkrycie w górach. Rozwiązali zagadkę sprzed 40 lat
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Wcześniej redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy