Turysci.pl Polska To tu co roku przybywają pielgrzymi z całej Polski. Nawet kilkadziesiąt tys. wiernych
fot. Grabowski Foto / Shutterstock

To tu co roku przybywają pielgrzymi z całej Polski. Nawet kilkadziesiąt tys. wiernych

7 sierpnia 2023
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

Sierpień tradycyjnie jest miesiącem, kiedy z różnych stron Polski ruszają piesze, rowerowe, a ostatnio nawet i biegowe pielgrzymki. Wierni przez kilka dni pokonują trudy tułaczki, by na własne oczy ujrzeć Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskie w Częstochowskiej.

15 sierpnia obchodzone są uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, potocznie nazywane świętem Matki Bożej Zielnej. To właśnie wtedy pielgrzymi udają się na Jasną Górę w Częstochowie, by poświęcić kwiaty i zioła.

Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie

Jasna Góra to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce. Pod koniec XIV w. w Częstochowie postawiono drewniany kościół zarządzany przez paulinów z klasztoru św. Wawrzyńca pod Budą na Węgrzech. To właśnie tam z ziemi halickiej książę opolski Władysław miał przywieźć słynny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Według tradycyjnej historiografii autorem dzieła był św. Łukasz Ewangelista. Jak podają jednak uczeni, twórcą obrazu okazał się nieznany artysta pochodzący z Włoch. Miał on namalować dzieło w XIV w.

W 1430 r. obraz został sprofanowany i zniszczony. Matka Boska trafiła do Krakowa na dwór Władysława Jagiełły, który zlecił naprawę szkód. Obraz stał się drogocennym skarbem, ozdobiono go złotem, srebrem i klejnotami. Przez kolejne lata ukrywano go przed najeźdźcami oraz odnawiano.
Obrazowi przypisuje się cudowne zdarzenia. Wiele osób twierdzi, że dzięki obcowaniu z Matką Boską Częstochowską doznało uzdrowienia.

Pielgrzymka do Częstochowy

Pielgrzymka do Częstochowy zazwyczaj zakłada kilka dni wędrówki. Wierni wyruszają ze swojej lokalnej wspólnoty by ramię w ramię pokonywać trudy wyprawy. W trakcie wędrówki pielgrzymi chętnie śpiewają, modlą się i medytują.

Pierwsza odnotowana pielgrzymka do Częstochowy odbyła się we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Według podań miała być wyrazem wdzięczności za uchronienie miasta przed wojskami duńskimi w trakcie wojny trzydziestoletniej. Legenda głosi, że sama Maryja rozciągnęła wówczas swój płaszcz nad miastem, ratując jego mieszkańców przed atakiem wroga.

Drugą najstarszą polską pielgrzymką może poszczycić się Kalisz (1637 r.), a trzecią Łowicz (1656 r.). Pielgrzymi z Warszawy po raz pierwszy wyruszyli na Jasną Górę w 1711 r.

Pielgrzymki na Jasną Górę w liczbach

Jak podaje jasnagora.com, w między 16 a 25 sierpnia 2022 r. łącznie do Częstochowy dotarło 91 pielgrzymek pieszych (20 290 osób), 27 pielgrzymek rowerowych (1 770 osób), cztery pielgrzymki biegowe (172 osoby), 1 rolkowa (47 osób) i 1 motocyklowa (110 osób).

Od początku sierpnia 2023 r. ruszają pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy z Wrocławia mają do pokonania ok. 220 km, wierni z Rzeszowa 300 km, z Warszawy również tyle. Najdłuższą trasę mają do pokonania pielgrzymi z Helu. Przejdą aż 640 km.

"Na pielgrzymkę pojechali ludzie wierzący, a swojej bliskiej znajomej nie udzieli żadnej pomocy". Tak umierają Polacy na wakacjach
W tych polskich miastach żyje się najgorzej. Podium zaskakuje
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy