Turysci.pl Polska To tam kręcili "Akademię Pana Kleksa". Malownicza miejscowość idealna na weekend
Fot. Łukasz Miłoszewski / Turysci.pl

To tam kręcili "Akademię Pana Kleksa". Malownicza miejscowość idealna na weekend

6 czerwca 2024

Dawne rezydencje arystokratyczne ubarwiają krajobraz wielu polskich miejscowości. Nie wszystkie z tych obiektów dotrwały do dzisiejszych czasów w dobrym stanie, ale zamek w Gołuchowie (miejscowość nieopodal Kalisza) zdecydowanie miał sporo szczęścia i może cieszyć oko turystów, o czym przekonałem się osobiście. Zresztą to niejedyna z atrakcji, jaka czeka turystów w tym nieco zapomnianym polskim mieście.

Renesansowe założenie zamkowe

Zamek w Gołuchowie powstał pierwotnie około 1550 roku jako budowla o charakterze obronnym. Założenie zostało następnie przebudowane w rezydencję magnacką na początku XVII wieku. Dzięki późniejszym rekonstrukcjom, które przeprowadzono z pamięcią o historii tego miejsca, do dziś możemy podziwiać zamek w charakterystycznej renesansowo-manierystycznej formie. Nie przesadzone są porównania niektórych elementów budowli do krakowskiego Wawelu. Szczególną uwagę zwraca arkadowa loggia w elewacji wejściowej zamku.

Punktem zwrotnym w dziejach budowli było przejęcie nieruchomości przez Jana Działyńskiego w połowie XIX wieku. Jego żoną została Izabella Czartoryska, która po swojej słynnej babci odziedziczyła zamiłowanie do kolekcjonowania zabytków. Wiele z nich, w tym słynne wazy gołuchowskie (zbiór starożytnych naczyń), do dziś można podziwiać w muzeum zamkowym. Izabella Czartoryska przeprowadziła gruntowną renowację budynku. W tym celu sprowadziła do Wielkopolski artystów z Francji, którzy ponownie nadali rezydencji renesansowego blasku.

Idealna promocja zabytku

Gdy odwiedzałem zamek w Gołuchowie, byłem pod wielkim wrażeniem liczby turystów, jaką można spotkać na miejscu. To głównie rodziny z małymi dziećmi. Zdaje się, że duża w tym zasługa filmu "Akademia Pana Kleksa", który niedawno miał premierę, a zdjęcia do filmu były realizowane właśnie na gołuchowskim zamku. Zresztą znajome kadry odnajdą również starsi, ponieważ pierwotna wersja filmu z lat 80. również była kręcona w tej lokacji.

Wspaniałe tereny zielone

Do renesansowej rezydencji przyciąga również jej położenie w olbrzymim parku. Jest to tak naprawdę arboretum, a więc pokazowy ogród z egzotycznymi roślinami. Spacerując alejkami, można w kilkanaście minut dotrzeć do pokazowej zagrody żubrów, która również mieści się w tym miejscu. Poza tymi majestatycznymi zwierzętami można podziwiać tam inne charakterystyczne dla Polski gatunki, na przykład dziki, daniele i konie.

Po nieco dłuższym spacerze terenami zielonymi można dotrzeć do Głazu świętej Jadwigi. To imponujących rozmiarów skała narzutowa, szósta pod względem wielkości w kraju. Według legendy spoczywają pod nią polscy rycerze, którzy polegli w walce z Tatarami. Według tradycyjnych podań mają oni powrócić na ziemie, gdy wiara katolicka ponownie będzie zagrożona.

Czytaj więcej: Pojechała na all inclusive do Turcji. “Pierwszy raz czegoś takiego doświadczyłam”

Odwiedziłem Królową Beskidów na wiosnę. "Tego się nie spodziewałem"
Bałtyk nagle zmienił kolor na żółty. Jest się czego bać?
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Miłoszewski
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy