To najcieplejsze jezioro w Polsce. Woda ma aż 30 stopni
Na pierwszy rzut oka to niepozorne polskie jezioro nie wyróżnia się niczym szczególnym od pozostałych. Dopiero w jego głębinach można znaleźć fascynujące stworzenia, nie występujące w innych wodach. W tym jeziorze mogą swobodnie się rozwijać dzięki jego wysokiej temperaturze.
Wody Jeziora Licheńskiego osiągają temperaturę 30 stopni. Dzięki temu w głębinach mogą rozwijać się gatunki rzadko spotykane w innych polskich jeziorach.
Przyczyna wysokiej temperatury w polskim jeziorze
Wody Jeziora Licheńskiego są włączone w obieg wody chłodzącej elektrowni Konin i Pątnów. Obie należą do Zespołu Elektrowni PAK. Główną przyczyną wysokiej temperatury panującej w wodzie Jeziora Licheńskiego jest kanał zrzutowy. To właśnie z niego woda ciepła wpada do jeziora w jego centralnej części. Przez to został zaburzony naturalny ekosystem Jeziora Licheńskiego i doszło do tzw. zanieczyszczenia termicznego.
Niezwykłe gatunki w głębinach polskiego jeziora
Ze względu na swoją wysoką temperaturę, Jezioro Licheńskie stało się miejscem występowania gatunków ciepłolubnych. Niektóre z nich są rzadko spotykane lub uznawane za gatunki inwazyjne, czyli w ogóle nie występujące w tym polskim jeziorze. Dobrym przykładem jest nurzaniec śrubowy, który zasiedlił te wody w połowie lat 90. Do tamtej pory był uznawany za roślinę akwariową w Polsce. Jej najintensywniejszy rozwój przypada na jesień. Co ciekawe w innych jeziorach europejskich nie jest to możliwe ze względu na zbyt niską temperaturę.
Innymi inwazyjnymi gatunkami w Jeziorze Licheńskim są kiełż oraz czebaczek amurski. Pierwszy z nich jest słodkowodnym skorupiakiem występującym masowo na dnach zbiorników wodnych. Natomiast drugi to słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych, która została przypadkowo wprowadzona do polskich wód w 1990 r. Naturalnie występuje w Azji Południowo-Wschodniej.
Turystyka nad Jeziorem Licheńskim
Jezioro Licheńskie można znaleźć w powiecie konińskim, w miejscowości Licheń Stary. Podgrzewana woda w nim jest szczególnie atrakcyjna dla pływaków. Jednak trzeba ostrożnie dobierać miejsca, w których decydujecie się na kąpiel. W niektórych rejonach obowiązują zakazy kąpieli, gdzie woda ma zmienioną barwę i zapach. Niestety budowla hydrotechniczna, tzw. jaz, wybudowana pomiędzy Jeziorem Licheńskim a Pątnowskim znacznie ogranicza rozwój turystyki wodnej. Na szczęście w okolicy turyści mają jeszcze dostęp do licznych tras rowerowych oraz pieszych. Jedną z największych okolicznych atrakcji jest piękna bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, znajdująca się w Licheniu Starym. Od połowy XIX w. jest znaczącym ośrodkiem pielgrzymkowym w Polsce.