Tej nocy koniecznie spójrz w niebo, a nie pożałujesz. Ostatnie takie zjawisko w tym roku
Przed nami wyjątkowy spektakl na nocnym niebie, który może stać się pretekstem do spotkania z przyjaciółmi czy romantycznego wieczoru we dwoje. Tej nocy warto spojrzeć w górę, gdyż nad naszymi głowami w pełnej krasie rozbłyśnie Mroźny Księżyc i to w towarzystwie Siedmiu Sióstr. Trudno będzie oderwać od nich wzrok. Z jakiego miejsca w Polsce i o której godzinie zjawiska te będą najlepiej widoczne?
Niezwykłe zjawisko na nocnym niebie. To ostatnia szansa, by podziwiać je w tym roku
W 2024 roku miłośnicy astronomii i podniebnych zjawisk zdecydowanie nie mieli powodów do narzekań. Za nami deszcze meteorów, przelot komety, pojawienie się starlinków nad Polską, a także zaćmienie Księżyca, które mogliśmy obserwować w połowie września. W dodatku w ostatnich miesiącach mieliśmy niejednokrotnie okazję podziwiać zjawisko astronomiczne zwane superpełnią lub superksiężycem . Nazwa ta odnosi się do momentu, gdy pełnia występuje w perygeum – punkcie orbity Księżyca najbliższym Ziemi. W takim układzie Księżyc wygląda na większy i jaśniejszy niż podczas zwykłej pełni.
W listopadzie przypada szczególnie spektakularna pełnia znana jako Mroźny lub Szronowy Księżyc, a także Księżyc Bobrów. Czego możemy się spodziewać już najbliższej nocy?
Bobrza Pełnia, czyli superksiężyc w listopadzie. Na dokładkę Taurydy widoczne nad Polską
Jak podaje NASA, dziś, 15 listopada 2024 roku, będziemy świadkami ostatniego z czterech superksiężyców w tym roku. Nazwa „Pełnia Księżyca Bobrów” wywodzi się od tradycji plemion indiańskich i nawiązuje do niewielkiego zwierzęcia, które w listopadzie przygotowuje się na zimę, budując tamy i gromadząc zapasy. Wcześniej mogliśmy obserwować pełnię Księżyca Jesiotrów w sierpniu, Księżyca Kukurydzianego we wrześniu oraz październikową pełnię Krwawego Księżyca.
Superksiężyc to nie jedyne widowisko, jakie zaobserwujemy na niebie podczas dzisiejszej nocy. Jak czytamy w serwisie nocneniebo.pl, Księżyc Bobrów pojawi się w pobliżu Plejad, jednej z najbardziej rozpoznawalnych gromad otwartych w gwiazdozbiorze Byka, obserwowanej już w Starożytności. Dodatkowo właśnie teraz przyszedł czas meteorów z roju Taurydów Północnych . Najlepsze widoki czekają na mieszkańców Bieszczad, Tatr oraz innych obszarów o dużym zalesieniu, gdzie poziom zanieczyszczenia świetlnego jest minimalny.
Czytaj więcej: Ultra all inclusive w pięciogwiazdkowym hotelu za 1548 zł. Listopad wciąż kusi egzotycznym klimatem
O której godzinie pojawi się Księżyc Bobrów?
Pełnię „Księżyca Bobrów” będzie można oglądać na niebie 15 listopada, o godzinie 22:29 polskiego czasu. Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu — wiedząc, gdzie szukać, w sprzyjających warunkach bez problemu można obserwować to zjawisko gołym okiem, choć lornetki oraz teleskopy pomogą dostrzec detale na powierzchni Księżyca.
Eksperci wskazują, że najlepszym momentem na obserwacje jest czas tuż po zmroku, gdy Księżyc i Plejady wznoszą się wyżej nad horyzont. To właśnie wtedy ziemski satelita przybiera intensywną barwę. Do pełnej satysfakcji z tego astronomicznego spektaklu wystarczą chwila relaksu, ciepłe ubranie i bezchmurne niebo.
Tegoroczna listopadowa pełnia to ostatnia superpełnia w 2024 roku. Następne widowisko — tzw. Zimny Księżyc — czeka nas 15 grudnia i jest znakiem nadchodzącej zimy. Nie będzie to jednak superpełnia, więc nie zaoferuje tak spektakularnych widoków jak listopadowa.
Czytaj więcej: 1601 zł za tydzień na all inclusive w grudniu. Ten kraj kusi rajskimi plażami z turkusową wodą