Turysci.pl Polska Te skałki w Polsce cię zaskoczą. Wspinaczka tam to czysta przyjemność
Fot. Canva/UserBot

Te skałki w Polsce cię zaskoczą. Wspinaczka tam to czysta przyjemność

30 kwietnia 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

Nie każdy Polak na majówkę ma możliwość wyjazdu za granicę. Ale nic straconego, bo nasz kraj oferuje mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia, a zwolennicy aktywnego wypoczynku z pewnością nie mogą narzekać na nudę. Świetnym pomysłem będzie udanie się na skałki wspinaczkowe, a tych w Polsce zdecydowanie nie brakuje.

Najbardziej popularna jest Jura Krakowsko-Częstochowska, gdzie znajduje się wiele ciekawych tras. Na tych rozległych terenach trudno jednak zdecydować, jakie miejsca szczególnie warto wziąć pod uwagę. Gdzie w takim razie powinien pojechać amator, a gdzie doświadczony alpinista? Podpowiadamy.

Skałki wspinaczkowe w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Czy warto tam jechać?

Na południu Polski jest mnóstwo miejsc, gdzie możemy poznać, czym tak naprawdę jest wspinaczka. Ci, którzy są głodni wrażeń i chcą sprawdzić swoje umiejętności na zróżnicowanych trasach, szczególnie powinni udać się do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Tamtejsze trasy przystosowane są także dla osób, które uprząż czy linę trzymają pierwszy raz w dłoniach. Na miejscu znajdziemy różne stopni trudności, dlatego też nie będą się tam nudzić także ci, którzy wspinają się od lat. To prawdziwy raj dla miłośników tego sportu. Warto wziąć pod uwagę zwłaszcza dolinę Będkowską, Pytajnik czy Okiennik Będkowski.

Przy okazji można zwiedzić Zamek Ogrodzieniec, Bramę Krakowską, Jaskinię Nietoperzową czy Królewski Zamek Bobolice.

Skałki wspinaczkowe w Polsce. Tam poradzi sobie nawet amator

Ciekawą propozycją dla osób, które nigdy się nie wspinały będzie rejon zamkowych skał w Olsztynie. Tamtejsze wzgórze to rejon, który dzieli się na kilka odrębnych skał, m.in.: Słoneczne Dolne i Górne, Mur pod Basztą, Przekładaniec, Żółty Filar, Ganek Ewy wraz z Pustą Turnią. Te tworzą całość zwaną Cyrkiem oraz zamykająca rejon Skrajna Turnia. Obok Skrajnej Turni znajduje się też skała Kazalniczka. Warto rozważyć też skałę grzyb. Po intensywnej wspinaczce można udać się na ruiny zamku, czy zwiedzić jaskinie w Sokolich Górach.

Wspinaczka skałkowa może być też uprawiana w dużych miastach, o czym nie każdy jest świadomy. Np. w Krakowie takie miejsca znajdują się na słynnym Zakrzówku, czyli zalanym wodą kamieniołomie. Tam wspinaczkę uprawia się od lat, a najbardziej lubiane są Skałki Twardowskiego.

Skałki do wspinaczki w Tatrach

Najbardziej majestatyczne góry w Polsce także mają sporo do zaoferowania, jeśli chodzi o wspinaczkę skałkową. Dobrym pomysłem będzie udanie się np. do Doliny Lejowej, która położona jest między popularnymi szlakami tj. Doliną Kościeliską i Doliną Chochołowską. Tamtejsza wapienna skałka nie powinna sprawić dużych trudności nawet dla amatorów. Oprócz tego wspinać się możemy także w Dolinie ku Dziurze oraz w Dolinie Jaroniec. W Tatrach trzeba natomiast pamiętać, że taternictwo czy wspinaczka skałkowa jest możliwa w ściśle określonych obszarach, o czym informuje TPN.

Wybierasz się na spacer do lasu? Jeszcze przez kilka dni warto być ostrożnym
Nowe przepisy w polskich hotelach. Klienci nie unikną niewygodnych pytań
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy