Turysci.pl
 Tatry, Pixabay/Dariusz Staniszewski

Pixabay/Dariusz Staniszewski

Tatry: ratownicy ogłosili II stopień zagrożenia lawinowego

3 Maja 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Udostępnij:

Pilny komunikat dla wszystkich, którzy wybrali, lub wybierają się w Tatry. Wydano ostrzeżenie, ratownicy ogłosili II stopień zagrożenia lawinowego. Mimo komunikatów, wielu turystów zaskoczyły trudne warunki.

Choć długi weekend powoli dobiega końca, w Tatrach wciąż przebywa wielu urlopowiczów. Serwisy informacyjne donoszą, że oblężone jest m.in. Morskie Oko, czy Zakopane, oraz wszystkie turystyczne miejscowości.

Tatry: Ogłoszono II stopień zagrożenia lawinowego

Ratownicy ogłosili pilny komunikat dla wszystkich osób przebywających w Tatrach. Podniesiono stopień zagrożenia lawinowego ze stopnia pierwszego na drugi, co oznacza, że miejscami śnieg może być słabo związany i odrywać się od bloku. Dodatkowe obciążenie może wywołać lawinę, dlatego turyści proszeni są o szczególną ostrożność i rozważne wybieranie tras.

Warunki typowo wiosenne, śnieg ciężki (mokry), przepadający, wzrost temperatury w ciągu dnia oraz prognozowane opady deszczu negatywnie wpłyną na stabilność pokrywy śniegu – brzmi komentarz do komunikatu.

Niestety, podniesienie stopnia zagrożenia w Tatrach wynikało także z nieostrożności turystów, którzy lekceważąc ostrzeżenia ratowników doprowadzili do wielu niebezpiecznych sytuacji. W weekend majowy TOPR miał ręce pełne roboty, o czym informował także w mediach społecznościowych.

– Na nadchodzące dni prognozowane są opady deszczu, a wysoko w górach śniegu. W wyższych partiach Tatr panują w pełni zimowe warunki wymagające użycia zimowego sprzętu oraz lawinowego ABC. Na nadchodzącą dobę TOPR ogłosił II stopień zagrożenia lawinowego. Apelujemy o umiejętny dobór tras wycieczek do panujących warunków i umiejętności – czytamy na Facebooku.

Tatry szczególnie niebezpieczne w majówkę. TOPR odnotował liczne interwencje

Według licznych relacji, wielu turystów, którzy na majowy weekend wybrali się w Tatry wykazali się całkowitym brakiem przygotowania i wyobraźni. Mimo iż w górach panują obecnie warunki bliższe zimowym, niektórzy wchodzili na szczyty w nieadekwatnym ubiorze i obuwiu.

– Wielu wybiera się w tenisówkach, co widać zwłaszcza na Kasprowym Wierchu, gdzie w ciągu 20 minut z chłodnej wiosennej aury przenoszą się w środek zimy. Mimo apeli wielu turystów wchodzi na taflę Morskiego Oka, która z powodu wysokich temperatur jest coraz cieńsza i grozi załamaniem pod ciężarem ludzi – ostrzega w rozmowie z "Wyborczą" Tomasz Michalik, ratownik dyżurny TOPR.

Jak informuje Grzegorz Bryniarski, leśniczy z TPN, lód na największym jeziorze w Tatrach jeszcze nie pęka, jednak pojawia się już na nim woda.

Jak ustaliło RMF FM, turyści wielokrotnie utykali w miejscach trudnych do przeprawy. Szczególnie newralgiczne były stoki Rysów, Goryczkowa Czuba i Kasprowy Wierch. Do akcji włączano drony i psy poszukiwawcze. TOPR-owcy ruszyli na pomoc m.in. parze wędrowców, którzy zboczyli ze szlaku i nie mogli wydostać się z głębokiego śniegu. Udało się ich sprowadzić, jednak już kilka godzin później w tym samym miejscu utknęły kolejne trzy osoby.

– Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk nadal można trafić na miejsca ze śniegiem i oblodzenia. Należy zachować ostrożność, ponieważ jest ślisko. Po południu tworzą się koleiny i błoto pośniegowe – informuje Tatrzański Park Narodowy.


Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

  1. Polak spotkał Rosjan na wakacjach. Aż ręce mu opadły, "czuli się jak władcy świata"

  2. Do kieszeni Ukraińców wpłynęły już miliony. Wzruszający gest turystów z całego świata

  3. Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Zjeżdżają tam tłumy, wolontariuszka wyjawiła nam, jak wygląda sytuacja

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Slajd 1 z 6

fot. Wikipedia Commons/ Kamil87/ CC0

Wierchomla

Stacja narciarska „Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla” znajduje się w malowniczych Beskidach, 12 km od Piwnicznej - Zdroju. Region wyróżnia się unikalnymi warunkami klimatycznymi - śnieg utrzymuje się tam od listopada do kwietnia, a temperatura jest średnio o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach. Ośrodek łączy dwie miejscowości Wierchomlę i Muszynę, systemem wyciągów. Znajdziemy tam około 10 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, z czego ponad 6 km jest oświetlona, co umożliwia szusowanie do późnych godzin wieczornych.

Źródło: rmf24.pl, nowytarg.naszemiasto.pl, zakopane.wyborcza.pl

Aleksandra GadzińskaAutor

redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Nagranie z Tatr pokazuje, jak mężczyzna ześlizguje się z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Giewont na tle Księżyca. Niesamowite ujęcie

Czytaj więcej >

Polska

Rodzina spadła z Przełęczy Szpiglasowej. 11-letnie dziecko nieprzytomne

Czytaj więcej >

Polska

IMGW wydaje ostrzeżenia przez silnymi burzami z gradem i porywistym wiatrem

Czytaj więcej >

Polska

Mysłakowice - Klimat Tyrolu u podnóża Karkonoszy

Czytaj więcej >

Polska

Alarm bombowy na pokładzie linii LOT. Samolot zawrócił do Warszawy

Czytaj więcej >