Byliście na Szlaku Orlich Gniazd? Najpiękniejsze polskie zamki
Szlak Orlich Gniazd przebiega przez województwa małopolskie i śląskie, łącząc Kraków z Częstochową. Ma długość aż 163,9 km, lecz nie trzeba pokonywać tego dystansu pieszo. Do większości zamków dojedziemy samochodem. Dla osób lubiących sportowe wyzwania wytyczono szlak rowerowy o podobnej długości. Oba są oznaczone kolorem czerwonym.
Szlak Orlich Gniazd to wspaniałe zamki i piękne krajobrazy
Po raz pierwszy wytyczenie tego szlaku zaproponował w 1927 r. w czasopiśmie „Ziemia” Stanisław Leszczycki. Oznaczenia pojawiły się w 1930 r. na łuku biegnącym z Krakowa, poprzez Płaskowyż Ojcowski i Garb Tenczyński, a następnie powracający do Krakowa. Trasa obfitowała w wiele walorów krajobrazowych i krajoznawczych, jednak została zapomniana. Nowy projekt szlaku ogłosił w 1948 r. znany krajoznawca, Kazimierz Sosnowski. Wyznaczenie szlaku nastąpiło dwa lata później, dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Komunikacji.Od tamtej pory szlak był wielokrotnie zmieniany i korygowany, aby poprowadzić turystów przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Zamki Szlaku Orlich Gniazd charakteryzują się niezwykłym położeniem. Wszystkie zostały wybudowane na wzniesieniach, często na skarpie, co ułatwiało ich obronę w czasie najazdów. Niektóre skały mają wysokość nawet 30 metrów. Wiele z nich powstało na polecenie Kazimierza Wielkiego, który umacniał swoje ziemie i pragnął zapewnić bezpieczeństwo poddanym.
Do głównych obiektów Szlaku Orlich Gniazd zalicza się zamki i ruiny zamków:
-
Korzkiew – zamek
-
Ojców – ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze
-
Sułoszowa – zamek królewski w Pieskowej Skale
-
Rabsztyn – ruiny zamku
-
Bydlin – ruiny zamku
-
Smoleń – ruiny zamku
-
Pilica – ruiny zamku
-
Podzamcze – ruiny zamku Ogrodzieniec
-
Morsko – ruiny zamku Bąkowiec
-
Mirów – ruiny zamku
-
Olsztyn – ruiny zamku królewskiego
Dodatkowo w niektórych źródłach wymieniane są także kolejne zamki:
-
Rudno – ruiny zamku Tenczyn
-
Babice – ruiny zamku biskupów krakowskich Lipowiec
-
Siewierz – ruiny zamku biskupów krakowskich
-
Będzin – zamek królewski
-
Kraków – Zamek Królewski na Wawelu
Warto zobaczyć je wszystkie, by wczuć się w klimat średniowiecznej Polski. Wrzesień to idealna pora na wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która mieni się kolorami jesieni. Zwiedzaliście któryś z wymienionych zamków?
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Nie żyje co najmniej 15 osób. Za granicą doszło do katastrofy lotniczej
-
Kazali wszystkim opuścić samolot i przygwoździli do ziemi jednego z pasażerów
Źródło: Wikipedia