Turysci.pl
wulkan

fot. JORGE GUERRERO/AFP/East News

Erupcja Cumbre Vieja nasiliła się. Do oceanu płyną nowe strumienie lawy

10 Października 2021

(Ostatnia zmiana: 30 Października 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Północna części krateru wulkanu Cumbre Vieja rozerwała się, przez co zaczęły wypływać z niego kolejne strumienie lawy. Według szacunków lawa pokryła już około 500 hektarów wyspy La Palma.

Do znaczącego wzrostu aktywności wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma doszło w nocy z piątku na sobotę. Emisja lawy nasiliła się wskutek rozerwania części krateru.

Erupcja Cumbre Vieja na La Palmie trwa od 19 września. Lokalne władze szacują, że wulkan zniszczył już blisko 1,2 tysiąca budynków.

Szczaniw

Mieszkańcy Szczawnicy skarżą się na zachowanie turystów

CZYTAJ DALEJ

Rozerwała się część krateru Cumbre Vieja

Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan) wyjaśnił w sobotnim komunikacie, że z powodu rozerwania północnej części krateru pojawiły się nowe strumienie lawy. Obecnie zmierzają one w kierunku Oceanu Atlantyckiego.

Według hiszpańskich wulkanologów nowy strumień lawy może dotrzeć na wybrzeże La Palmy w ciągu najbliższej doby. Jak szacują, pokryła ona już blisko pół tysiąca hektarów wyspy.

Wzrost aktywności sejsmicznej

Tymczasem eksperci hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) odnotowali zwiększenie aktywności sejsmicznej w rejonie wulkanu. Między piątkiem a sobotą zanotowano tam w sumie około 100 wstrząsów.

Jak odnotował IGN, podczas ostatniej doby doszło również do zwiększenia magnitudy wstrząsów. Najsilniejsze z nich miało magnitudę 4,3.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

USA. Samolot wypełnił się gęstą, białą mgłą. Nietypowa reakcja załogi

Czytaj więcej >

Świat

Silne trzęsienie ziemi na Jawie

Czytaj więcej >

Świat

Japonia przedłuża restrykcje graniczne. Obcokrajowcy nie wjadą do marca

Czytaj więcej >

Świat

USA. Zderzenie pociągu z awionetką. Chwilę wcześniej pilot awaryjnie lądował na torach

Czytaj więcej >

Świat

Poważny incydent na stoku w USA. W sieci pojawiło się nagranie

Czytaj więcej >

Świat

Brazylia: Karnawał w Rio odwołany

Czytaj więcej >