Turysci.pl
stoki narciarskie pozostają zamknięte

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Marek Ślusarczyk or www.microstock.pl/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Właściciele stoków narciarskich opowiedzieli o swoich problemach. Mają 6 postulatów do rządu

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Stoki narciarskie znalazły się w wyniku pandemii w krytycznej sytuacji. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele branży zaprezentowali 6 głównych postulatów, które skierowali do polskiego rządu. Podkreślają, że bez pomocy w 2022 roku dostępnych wyciągów może być o wiele mniej.

  • Właściciele stoków narciarskich poinformowali, że przez lockdown stracili ok. 60-80 proc. swoich dochodów

  • Twierdzą, że tarcze pomocowe rządu są źle skonstruowane, przez co wielu przedsiębiorców nie otrzyma pomocy

  • Branża przedstawiła 6 najważniejszych postulatów do rządu, bez których trudno będzie im przetrwać do przyszłego roku

Stoki narciarskie w Polsce miały największą szansę na przyjmowanie turystów od 12 lutego do 20 marca, jednak to nie wystarczy właścicielom, by utrzymać obiekty aż do sezonu zimowego 2022.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że branże pomocowe są źle skonstruowane i nie mogą z nich skorzystać wszyscy. Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w środę 17 marca, przedstawiciele Stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne (PSNiT) zaprezentowali 6 postulatów, na które ich zdaniem rząd powinien szczególnie zwrócić uwagę.

Stoki narciarskie zamknięte. Branża w kryzysie

Prezes PSNiT stwierdził podczas wystąpienia, że zdaniem przedsiębiorców, wsparcie rządu jest niewystarczające i nie pozwala nawet pokryć zobowiązań finansowych. Zwrócił też uwagę na szczególnie trudną sytuację najmniejszych stoków narciarskich.

Zakopane bez turystów. Lockdown w całej Polsce

Krupówki puste, przedsiębiorcy w bardzo trudnej sytuacji. Pierwszy dzień po wprowadzeniu lockdownu

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Pomoc, jaką uzyskały stacje narciarskie, jest nierównomierna i nie daje możliwości pokrycia finansowych zobowiązań. W obecnej sytuacji, czyli po branżowym lockdownie, z 100 proc. dni sezonu narciarskiego, jeździmy niespełna 50 proc., a wiele małych stacji tylko ok. 30 proc. dni. Warto podkreślić, że czas, w którym byliśmy zamknięci, obejmował przerwę świąteczną, Nowy Rok oraz ferie zimowe, [czyli - przyp. red.] tak naprawdę najgorętsze dla nas momenty, kiedy generujemy przychód na pozostałą część roku – stwierdził Tomasz Paturej.

Prezes podkreślił również, że straty spowodowane lockdownem sięgały 60-80 proc. przychodów w porównaniu z ubiegłymi latami. Jak można się domyślić, przedsiębiorcy, którzy stracili najwięcej, realnie obawiają się o to, czy w zimie 2022 dadzą radę wznowić działalność.

Niestety właściciele stoków narciarskich wskazują też na poważne wady tarcz antykryzysowych, które miały wspomóc te sektory gospodarki, które ucierpiały najbardziej.

Brak znajomości branży i jej specyfiki spowodowały, że określone w regulaminach tarczy warunki okazały się zbyt ogólne. Autorzy tych zapisów jako wartość referencyjną przyjęli podmioty działające całorocznie, wykluczając tym samym naszą branżę ze wsparcia – mówił Piotr Rzetelski z ośrodka Narciarski Raj.

PSNiT ma 6 postulatów do rządu

Na konferencji prasowej przedstawiciele branży zaprezentowali 6 postulatów. Ich zdaniem to na aspekty w nich zawarte polski rząd powinien zwrócić największą uwagę. Są to:

  1. Stworzenie instrumentu, który będzie wspierał branżę narciarską. Mowa o rekompensatach do 60. proc. przychodów, wyliczanej na podstawie średniej z poprzednich sezonów.

  2. Stworzenie wachlarza PKD, wg którego możliwe będzie zakwalifikowanie przedsiębiorstwa do otrzymania pomocy. Ważne jest jednak, by PKD wskazane z KRS/CEiDG niezobligowane było jako głowne.

  3. Przedsiębiorcy domagają się ulg lub zwolnieni z podatku od nieruchomości oraz budowli na 2021 rok. Istotne, by była to decyzja ustawowa.

  4. Wsparcie dla stacji narciarskich, ale w ramach prowadzonej działalności, a nie całej firmy (z racji faktu, że wiele podmiotów prowadzi złożoną działalność) .

  5. Dofinansowanie do wypłat pracowników, wsparcie postojowe do kolejnego sezonu oraz umorzenie składek ZUS.

  6. Ustalenie preferencyjnych stawek kredytów, które pozwolą na pokrycie zobowiązań leasingowych i kredytowych, które gwarantowane będą przez Skarb Państwa.

Jak na razie przedstawiciele rządu nie odnieśli się ani do konferencji prasowej, ani do żadnego konkretnego postulatu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Konferencja prasowa PSNiT/gazeta.pl

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >