Turysci.pl
241156349 4300063990081541 5508336036922954249 n

fot. Facebook/ Horská záchranná služba

Śmierć turystki w Tatrach. Ciała pilnował pies

14 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

28-letnia turystka z Niemiec, którą w nocy poszukiwały polskie służby, została odnaleziona po słowackiej stronie Tatr przez innego turystę. Kobiecie towarzyszył pies, który pilnował ciała.

Turystka z Niemiec, która w środę wybrała się w Tatry, zgłosiła na numer 112, że jest w górach, ma problem z nogą i nie może zejść. Jakość połączenia była bardzo słaba, przez co dyspozytor usłyszał tylko, że jest w lesie, a gdzieś niedaleko jest szałas.

1440px-Wąwóz Kraków a4

Turysta spadł 40 metrów w Tatrach. Doznał poważnych obrażeń

CZYTAJ DALEJ

Ratownicy próbowali namierzyć telefon turystki

Strażacy, ratownicy GOPR i policjanci ruszyli w okolice Gołkowic Górnych koło Starego Sącza, gdzie początkowo namierzono telefon kobiety. Nie odnaleziono tam jednak nikogo potrzebującego.

Kolejna próba namierzenia telefonu pokazała rejon Jankulakowskiego Wierchu koło Białki Tatrzańskiej, gdzie o godzinie trzeciej w nocy udała się grupa ratowników TOPR z psem do poszukiwań. Przeszukano obszar, jednak nikogo nie znaleziono.

Służbom udało się ustalić w międzyczasie, że poszukiwana kobieta mogła zatrzymać się w jednym z pensjonatów na Słowacji i w schronisku Chata Zamkowskiego w Tatrach.

- Nasz dyspozytor zadzwonił na Słowację i ustalił, że poszukiwana osoba rzeczywiście nocowała w Chacie Zamkowskiego i zamierzała przez góry przejść do innego schroniska Chata Zbójnicka i potem do kolejnego - Śląski Dom - mówił RMF24 Witold Cikowski.

Dyżurny ratownik TOPR ustalił także, że kobieta wędrowała tylko z psem (co po słowackiej stronie jest dozwolone - red.). Pracownicy schroniska odradzali turystce wychodzenia w wysokie partie gór ze względu na bardzo trudne warunki turystyczne.

Służby w poszukiwaniach brały pod uwagę niżej położone szlaki, które przebiegają między drzewami, ponieważ w zgłoszeniu pojawiły się informacje o lesie i szałasie. Niestety, do rana kobiety nie udało się odnaleźć.

Ciało kobiety znaleziono po słowackiej stronie Tatr

Rano na numer alarmowy TOPR-u w Zakopanem zadzwonił polski turysta, który podczas wędrówki po słowackich Tatrach natknął się na zwłoki młodej kobiety. Obok siedział pies, który pilnował ciała.

- Było to po północnej stronie szczytu Mała Wysoka, między przełęczami Rohatka i Polski Grzebień. Wiadomość przekazaliśmy stronie słowackiej - relacjonuje Witold Cikowski.

Na miejsce pojechali słowaccy ratownicy, którzy potwierdzili tę wiadomość. Następnie przenieśli zwłoki kobiety nad Litworowy Staw Białowodzki i stamtąd transportowano je dalej śmigłowcem. Służby potwierdziły, że jest to ta sama osoba, która dodzwoniła się dzień wcześniej pod polski numer alarmowy. Psem zaopiekowali się słowaccy policjanci.

- Nie wiemy, dlaczego te wcześniejsze informacje, bardzo precyzyjne, pokazywały dwa miejsca, zupełnie inne miejsca, niż to, w którym znajdowała się kobieta. Nie jest przecież możliwa bilokacja telefonu - komentuje Witold Cikowski.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >