Turysci.pl Polska Skarb Beskidu Niskiego wciąż nieodkryty przez turystów. Każdy powinien zobaczyć go przynajmniej raz w życiu
fot. Slawojar, wikipedia CC BY-SA 3.0 pl

Skarb Beskidu Niskiego wciąż nieodkryty przez turystów. Każdy powinien zobaczyć go przynajmniej raz w życiu

23 października 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Najpiękniejsze zakątki Polski zdecydowanie warto odkrywać na nowo o każdej porze roku. Szukasz niebanalnego, a jednocześnie interesującego miejsca blisko natury na jesienny wyjazd? Znajdziesz je na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego, w sercu Beskidu Niskiego. To miejsce, gdzie wciąż można poczuć się jak w prawdziwie dzikich górach i spędzić cały dzień, nie spotykając nikogo.

Na styku Małopolski i Podkarpacia. Ten region Polski wciąż pozostaje nieodkryty przez turystów

Masz wrażenie, że Twój wewnętrzny akumulator rozładował się do minimum, a czasy, kiedy tryskałeś energią jak wulkan, przeminęły? Podróże, podobnie jak każde hobby, pozwalają zapomnieć o trudach dnia codziennego i problemach. Nie zawsze trzeba wyjeżdżać za granicę, by odpocząć od cywilizacyjnego zgiełku i zregenerować siły na łonie natury. Polska bogata jest w magiczne miejsca, których nie zalały jeszcze tłumy turystów. Zachwycają zabytkami i pomnikami przyrody, a przede wszystkim inspirują do spojrzenia na otaczający świat z nowej perspektywy.

Jednym z "nieodkrytych" dotąd skarbów na mapie Polski jest Magurski Park Narodowy, najrzadziej odwiedzany park narodowy w naszym kraju. Jest on doskonałym połączeniem pięknych widoków, bogatego świata fauny i pamiątek wielokulturowego życia sprzed wieków. Czym, poza niezatłoczonymi szlakami, zachwyca jeden z najatrakcyjniejszy zakątek Beskidu Niskiego?

Czytaj więcej: Choć zachwyca wyglądem, to "roślinny arszenik". Leśnicy ostrzegają

Raj na ziemi niecałe 3 godziny lotu z Polski. Za all inclusive w grudniu zapłacisz tylko 1250 zł
Wyjechali na all inclusive do Egiptu. Zamiast relaksu przeżyli wakacje z piekła rodem, teraz ostrzegają

Magurski Park Narodowy. Leśna kraina urzeka od pierwszych sekund

Magurski Park Narodowy, założony w 1995 roku, obejmuje około 20 tysięcy hektarów, z czego około 96 procent to tereny leśne. Dzięki temu stanowi idealne miejsce do aktywnej rekreacji. Do dyspozycji zwiedzających pozostają liczne szlaki piesze i rowerowe, których łączna długość wynosi prawie 100 kilometrów. Zostały one poprowadzone w taki sposób, by omijać większe skupiska ludzkie i rozkoszować się dziewiczą przyrodą.

A skoro o dzikości mowa, warto wiedzieć, że Park wyróżnia się niezwykłymi walorami przyrodniczymi – można tam spotkać różnorodne gatunki roślin, w tym jawory, sosny i jodły, będące częścią 700 gatunków roślin naczyniowych porastających ten teren. W parku żyją wszystkie duże drapieżniki obecne w Polsce, w tym rzadki w Europie żbik . Jest to również jedyne miejsce, gdzie obok siebie występują niedźwiedzie i łosie. Dodatkowo park charakteryzuje się największym w Polsce zagęszczeniem orlika krzykliwego i puszczyka uralskiego.

Czytaj więcej: Ryanair przywraca hitową trasę z Krakowa. Kraina jak z baśni hipnotyzuje turystów swym pięknem

Istotną zaletą Magurskiego Parku Narodowego jest stosunkowo niewielka liczba odwiedzających, dzięki czemu można tam odpocząć od pośpiechu i tłoku. To jednak powoli ulega zmianie. Z informacji przekazanych przez TVP Rzeszów, Magurski Park Narodowy odwiedza rocznie około 20 tysięcy turystów, licząc na podstawie sprzedanych biletów wstępu. Powszechnie wiadomo jednak, że drugie tyle osób korzysta z niebiletowanych szlaków, aby zwiedzić park.

Magurski Park Narodowy - co zwiedzić? Jesienią jest tu pięknie

Do największych atrakcji Magurskiego Parku Narodowego należą położony w miejscowości Folusz Wodospad Magurski, a także rezerwat skalny Kornuty. Wędrowcy powinni również odwiedzić pomnik przyrody Diabli Kamień, stanowiący grupę skał utworzonych z gruboziarnistego piaskowca magurskiego.

Magurski Park Narodowy nie bez powodu okrzyknięto “krainą łemkowskich kapliczek”. Jedną z atrakcji na trasie jest możliwość odkrywania pozostałości po zlikwidowanych wsiach Beskidu Niskiego, takich jak Żydowskie, Ciechania czy Rostajne. Turyści na każdym kroku napotkają tam wiele wspaniałych obiektów przypominających o niegdyś zamieszkujących te tereny ludności Rusińskiej, głównie Łemków.

Magurski_Park_Narodowy_8.jpg
fot. Jakub Syrek, wikipedia CC BY-SA 3.0 pl

Wiele osób nadal chętnie wybiera góry na weekendowy wypoczynek w Polsce. Można oczywiście postawić na Zakopane, które cieszy się niesłabnącą popularnością przez cały rok, a także inne turystyczne miejscowości w Tatrach. Warto jednak skorzystać z ostatnich ciepłych dni i wybrać się w mniej znane zakątki naszego kraju, których nie skaziła masowa turystyka. Opuszczone doliny i przepastne karpackie lasy tylko czekają, by nacieszyć oczy ich pięknem.

Warto pamiętać, że w okresie od 1 maja do 31 października wstęp na teren Magurskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilet normalny kosztuje 8 zł, natomiast ulgowy – 4 zł. Można je kupić online na stronie https://magurskipn.eparki.pl/ bądź w jednym z punktów przy wejściu do parku np. w Foluszu.

Źródło: webcamera.pl, podkarpackieinfo.pl

Do miasta królów i książąt dojedziesz z Warszawy w 2 godziny. Skrywa prawdziwe perełki
Transgraniczna perełka czeka na turystów. Warto ją odwiedzić zwłaszcza jesienią
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Wcześniej redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy