Siatki znów na Śnieżce. Karkonoski Park Narodowy ma dość
Zachowanie odpowiedniego szacunku dla przyrody jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy odwiedzamy obszary chronione, takie jak Karkonoski Park Narodowy. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają, dlatego władze Parku muszą “ogrodzić” m.in. szczyt Śnieżki.
Choć nawet najmłodsi turyści wiedzą, że niewolno nam schodzić ze szlaków, wciąż wiele osób zbacza z wyznaczonych ścieżek. Pracownicy KPN mówią o “słabości świadomości ekologicznej w naszym kraju”.
Śnieżka oblegana przez turystów
Karkonoski Park Narodowy to dom dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Występują tu jedne z największych kompleksów torfowiskowych. Podczas spaceru natrafić możemy na pamiątki epoki lodowcowej takie jak unikalna w Polsce malina moroszka czy mniszek czarniawy.
Schodzenie ze szlaku może więc prowadzić do niszczenia tych roślin. Przeszkadza to również dzikim zwierzętom, wyczuwającym ludzki zapach i zaburza naturalne procesy biologiczne. Nawet takie, pozornie niewielkie zakłócenia mogą mieć długotrwałe skutki dla przyrody.
Siatki na szczycie Śnieżki i Równi
Doskonale wiedzą o tym pracownicy Parku, dlatego też w ostatnich dniach zajęli się montowaniem siatek ochronnych. W tym roku, tak jak w ubiegłym, “ogrodzona” zostanie m.in. Śnieżka.
Siatki stanęły zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Choć wpływają na piękne krajobrazy i wrażenia turystów, władze KPN przekonują że to konieczność.
Lekkomyślni turyści. "Mamy wiele do zrobienia"
Dodatkowe zabezpieczenia mają chronić przed wydeptywaniem unikalnej alpejskiej murawy w Karkonoszach. Pracownicy Parku przyznają, że kwiaty i kolorowe łąki przyciągają lekkomyślnych fotografów, którzy przechodzą przez łańcuchy w poszukiwaniu najlepszego ujęcia na Tik tok'a i Instagrama.
W ostatnim czasie na terenach objętych ścisłą ochroną, pikniki organizują sobie całe rodziny z dziećmi. ”Nie ma innego sposobu na ochronę rzadkiej i wrażliwej przyrody szczytu Śnieżki, niż ponowne założenie siatek ochronnych” - czytamy na profilu FB Karkonoskiego Parku Narodowego.
Szczyt sezonu na szczycie przed nami. Pamiętajmy więc, że zasada poruszania się wyznaczonym szlakiem minimalizuje nasz wpływ na delikatną, górską przyrodę.