Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Ekstremalny poziom zagrożenia". IMGW i Lasy Państwowe wydają ostrzeżenia dla większości regionów
Natalia Księżak
Natalia Księżak 02.06.2023 15:13

"Ekstremalny poziom zagrożenia". IMGW i Lasy Państwowe wydają ostrzeżenia dla większości regionów

pozary lasow
Fot.Canva/Pexels

Coraz cieplejsze dni i długotrwały brak deszczu sprzyjają tworzeniu się pożarów. Obecnie sytuacja jest na tyle poważna, że IMGW ogłosił ekstremalne zagrożenie pożarowe lasów w dużej części kraju. W kilku województwach mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Niestety, wraz ze zmianami klimatycznymi i działalnością człowieka, zagrożenie pożarowe w polskich lasach wzrasta. Wysoka temperatura i niska wilgotność sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia, który może zniszczyć duże obszary lasów w krótkim czasie. W ciągu najbliższych tygodni eksperci nie przewidują znaczącej poprawy.

Ekstremalny poziom zagrożenia niemal w całej Polsce

Strefa ekstremalnego zagrożenia pożarami lasów rozciąga się niemal na całą Polskę. W większości województw zagrożenie jest obecnie nadal bardzo wysokie. Najgorzej sytuacja oceniana jest na północy kraju m.in. w województwie kujawsko-pomorskim.

 Najniższe stopnie zagrożenia, które meteorolodzy określają jako średnie, będą obowiązywać na południowych krańcach województwa małopolskiego i podkarpackiego.


 

Groźba suszy hydrologicznej

Coraz częściej słyszymy również o złej sytuacji hydrologicznej w naszym kraju. Wpływa to oczywiście na rosnący poziom niebezpieczeństwa. 

IMGW wydał już ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla rzeki Baryczy, Wkry i Pisy. Na tych terenach mamy do czynienia z ciągłym  spadkiem stanu wody. Prawie połowa rzek oceniana jest jako strefa wody niskiej. 

W najbliższych dwóch tygodniach meteorolodzy nie przewidują także silnych opadów, które mogłyby wpłynąć na poprawę sytuacji w tym zakresie.

Apel Lasów Państwowych i Straży Pożarnej

Według statystyk komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej od początku roku w naszym kraju zanotowano aż 1413 pożarów lasów. Strażacy proszą więc o czujność i zgłaszanie wszelkich niebezpiecznych sytuacji i incydentów z użyciem ognia. 

Lasy Państwowe przypominają natomiast o zasadach rozpalania ognia w lasach i w ich okolicy. "Nie wolno - za wyjątkiem miejsc wyznaczonych do tego - rozpalać ognia w lesie oraz w odległości do 100 metrów od ściany lasu".

Na swoich mediach społecznościowych ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. ”Uwaga. Dziś i jutro występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie”. Rozwagę należy zachować jednak nie tylko w najbliższych dniach, ale przez całe lato.